Удружење мултипле склерозе Републике Српске, уз подршку УКЦ РС, 30. маја је на Тргу Крајине обиљежило Свјетски дан мултипле склерозе. Тим поводом грађанима су се дијелили промо-материјали који садрже информације о овој болести како би се скренула пажња јавности на ову болест и обољеле.

Предсједник Удружења мултипле склерозе РС, Мирослав Вукомановић рекао је да се ток ове болести зауставља терапијама, уз помоћ којих обољели могу нормално да живе, раде и обезбјеђују егзистенцију породици. Он је такође навео да у Републици Српској има око 1.700 обољелих од мултипле склерозе, док је на терапијама и имуномодулаторима њих 75 или мање од пет одсто обољелих, те је апеловао на Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске и Фонд здравственог осигурања РС да се тај проценат повећа.

Генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске, проф. др  Владо Ђајић истакао је да највећа здравствена установа у РС улаже максималне напоре како би пацијенти обољели од ове болести имали најбољи могући третман. Проф. др Ђајић рекао је да је приоритет УКЦ РС што раније постављање дијагнозе и проналажење што адекватније терапије, те је додао да су пацијенти обољели од мултипле склерозе у УКЦ РС смјештени у једнокреветним и двокреветним собама и да имају најбољи комфор у региону. Такође је истакао да је расписан тендер како би се набавили најсавременији апарати за постављање дијагнозе – евоцирани потенцијали и најновија магнетна резонанца која  треба да стигне током наредних неколико мјесеци.

Доц. др Сања Гргић, национални координатор за мултиплу склерозу и шеф Одјељења за демијелинизациона обољења са општом неурологијом Клинике за неурологију УКЦ РС нагласила је да ова клиника у потпуности располаже са свом потребном дијагностиком као и било који центар у свијету. Она је додала да је апеловано и на МЗСЗ РС и ФЗО РС како би се повећао постотак пацијената који се лијече на годишњем нивоу. Према њеним ријечима од прошле године од ове болести обољело је и шест пацијената од 14 до 16 година, чија је клиничка слика драстично алармантнија, те да ови пацијенти одлазе у Београд. Доц. др Гргић такође је навела да је чињеница да је Република Српска послије рата прешла из зоне ниског у зону врло високог ризика, те да услови и начин живота, исхрана, стрес, вируси уз генетску предиспозицију знатно утичу на развој мултипле склерозе.