Универзитетски клинички центар Републике Српске, 5. јуна 2018. године био је домаћин Конференције са међународним учешћем – Управљање медицинским отпадом. Приликом свог обраћања, министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске, Сребренка Голић истакла је да је збрињавању медицинског отпада потребно да се посвети посебна пажња  с обзиром на то да непрописно руковање овим отпадом може довести до несагледивих посљедица када је ријеч о животној средини. Према њеним ријечима, медицински отпад, који представља око 25 одсто укупног отпада, неопходно је збрињавати на законом прописан начин, што значи да га могу збрињавати овлаштене куће, које имају дозволу за управљање отпадом, на начин који је тачно прописан. Министарка Голић је навела да ће Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију учинити све како би свим медицинским институцијама, које производе ову врсту отпада, помогло да се овај отпад збрињава на адекватним мјестима и на адекватан начин без угрожавања живота и здравља људи и природних ресурса. Она је оцијенила да је ова конференција прилика да се дође до нових сазнања и искустава о начинима збрињавања медицинског отпада.

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске др Драган Богданић изјавио је да све приватне и јавне здравствене установе имају законску обавезу да потпишу уговоре са одговарајућим предузећима која имају дозволе надлежног министарства за збрињавање медицинског отпада. Министар је такође навео да здравствене установе то могу да раде и саме, као што то ради УКЦ Републике Српске, те да се приликом акредитације и сертификације, провјерава да ли установе имају те уговоре, или, уколико саме збрињавају отпад, да ли се то ради на начин прописан законом.

Генерални директор УКЦ РС проф. др Владо Ђајић рекао је да је наша установа давно препознала потребу адекватног збрињавања медицинског отпада, да годишње ускладишти око 600 тона медицинског отпада, те да уз помоћ Владе Српске и предсједника Републике Српске, УКЦ РС даје све од себе да постане један од најбољих регионалних здравствених центара.

Одговорно лице за управљање медицинским отпадом у УКЦ РС Жељко Алексић изразио је задовољство што је наша установа домаћин овако значајне конференције. Он је истакао да је УКЦ РС једина здравствена установа која збрињава све категорије медицинског отпада на законом регулисан и еколошки прихватљив начин, а уз то посједује и еколошку дозволу. Такође је навео да УКЦ РС не посједује постројење за третман инфективног медицинског отпада, те да тај отпад предаје овлаштеној фирми са којом има уговор.
Када је ријеч о фармацеутском отпаду, Алексић је навео да су апотеке обавезне да приме овај отпад од грађана, а оне које то не раде, могу бити пријављене инспекцијским органима.

Поред учесника из Републичког инспектората, Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, Министарства здравља и социјалне заштите РС, у раду конференције је учествовало више од 60 представника јавних здравствених установа широм Српске, те представници приватног сектора као и чланови Свјетске радне групе за управљање медицинским отпадом (Интернатионал Солид Wасте Ассоциатион) из цијелог свијета. Организатори конференције били су Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске и  УКЦ РС.