Љекари и медицинско особље Клинике за неурологију Универзитетског клиничког центра Републике Српске заједно са Удружењем неуролога РС обиљежили су Свјетски дан борбе против можданог удара. Том приликом, сви заинтересовани грађани могли су да се упознају са знаковима и симптомима можданог удара и начинима превенције, те да бесплатно измјере крвни притисак и шећер у крви, те ураде скрининг на постојање фибрилације атрија (неправилан срчани рад).

Генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске, проф. др Владо Ђајић рекао је да превенција спречава 50 одсто случајева можданог удара и апеловао да се становништво придржава превентивних мјера. Према његовим ријечима, ултразвучно испитивање крвних судова врата и главе је једна од најбитнијих метода за спречавање можданог удара, јер велики број случајева настаје због патолошких промјена на крвним судовима. Такође, проф. др Ђајић нагласио је да су љекари УКЦ РС бесплатно прегледали више од 45.000 људи који нису имали симптом можданог удара, али су имали бар један фактор ризика, те су на тај начин смањили могућност настанка за скоро 50 одсто.

Начелник Клинике за неурологију проф. др Синиша Миљковић изјавио је да је мождани удар једно од најчешћих незаразних обољења у Српској, те да се рачуна да око 4.500 до 5.000 лица на годишњем нивоу доживи мождани удар. Проф. др Миљковић додао је да ће око 30 одсто лица која преживе мождани удар имати инвалидитет и биће везани за кревет.

Представник Министарства здравља и социјалне заштите Српске, др Милан Латиновић рекао је да у Српској постоји шест центара за превенцију можданог удара и збрињавање обољелих, те је додао да је у плану отварање још једног у Фочи. Навео је да у ризичне групе спадају особе старије доби, дијабетичари, кардиоваскуларни пацијенти и лица са повишеним крвним притском, а најчешћи фактори ризика су пушење, конзумирање алкохола, гојазност, недостатак физичке активности.