Тим љекара Универзитетског клиничког центра Републике Српске предвођен проф.др Милојем Јоксимовићем, једним од најпознатијих неурохирурга региона, извео је успјешно ову операцију. Како је рекао овај оперативни захват подразумијевао мултидисциплинарни приступ више грана медицине.
У овом акту учествовали су неурохируршки, гинеколошки и анестезиолошки тимови, што говори у прилог чињеници о каквом стручном подвигу нашег медицинског особља се ради, казао је Јоксимовић. Према његовим ријечима, одлучио је да се уради овако компликована операција, јер УКЦ РС има све услове да је изврши.
Веровао сам у тим лекара. Овакве операције су велики изазов за сваку здравствену установу, те су могући свакакви исходи. Ми смо пресрећни што смо је обавили успешно и што смо успели спасити два живота, рекао је Јоксимовић.
Родољуб Поповић, специјалиста анестезије и реанимације интензивног лијечења у УКЦ РС, казао је да је ово била веома тешка и захтјевна операција, посебно зато што је рађена на пацијенткињи која је била у деветом мјесецу трудноће.
Нагласио бих велику улогу анестезиолога у јединици интензивног лијечења. Постоперативно лијечење је настављено у овој јединици, а пацијенткиња је неколико дана била у индукованој коми и након тога је услиједило постепено буђење и опоравак, казао је Поповић. Додао је да је операција трајала између три и четири сата те да су се успјели изборити са свим проблемима које је она донијела.
Саша Савић, гинеколог у Клиници за гинекологију и акушерство у највећој здравственој установи у РС, нагласио је да су овакве операције веома ријетке те да су истовремено радили два високоризична оперативна захвата на основу феноменалне дијагностике.
Постављена је индикација да се уради царски рез поново, јер га је мајка већ имала, а након успјешно изведене операције настављена је и неурохируршка операција, која је сасвим добро прошла и интраоперативно и постоперативно, појаснио је Савић.
Саша Вујновић, начелник Завода за радиологију УКЦ РС, казао је да је ово још један примјер како тимски рад може довести до великог успјеха.
Битно је да се разумије да се не ради о тривијалном случају, него о врло комплексном проблему који би задао бриге свим клиникама на свијету, додао је Вујновић.
Пресретан је био и отац бебе. Како је рекао вјеровао је да ће тим љекара успјети да урадити ову компликовану операцију и да спаси његову жену Сању и бебу Богдана.
Симптоми су били нормални прије порода, чак је имала и добре налазе кад смо били код доктора. Међутим, то стање се одједном погоршало. Хвала свима који су допринијели да буде спасен живот мојих жене и дјетета, истакао је Шуман, који је са супругом добио треће дијете, а имају још и двије кћерке.
Једанаестогодишња Миа Шуман рекла је да је била веома срећна када је видјела да су њени мајка и брат добро.
Наиме, Сањи Дардић- Шуман дијагностицирана је анеуризма артерије на крвном суду у мозгу, која је изазвала тешко крварење, па је морала на операцију главе и царски рез, јер је била у деветом мјесецу трудноће.
Приликом отпуста мајке и бебе из УКЦ РС, представници Фондације “Дјеца нам се рађала” уручили су донацију мајци и беби чек у износу од 2.000 КМ.