С обзиром на тешку епидемиолошку ситуацију распрострањену у читавом свијету пословодство Универзитетско клиничког центра Републике Српске на челу са проф. др Владом Ђајићем подузело је низ мјера како бисмо на адекватан начин збринули пацијенте у новонасталој ситуацији. Наиме, у овом тренутку најважније је сачувати здравствени систем и носиоце здравственог система тј. медицинске раднике од евентуалне заразе како би наше становништво добило правовремену његу и здравствену заштиту.
У кругу Универзитетског клиничког центра Републике Српске на локацији Паприковац постављени су објекти који ће служити за тријажу пацијената, због опасности од ширења новог вируса корона како међу самим пацијентима тако и медицинским радницима. У постављеним објектима обављаће се тријажа, разговори и преглед пацијената, те ће их након тога медицинско особље упућивати у Ургентни центар УКЦ РС или у Клинику за инфективне болести. Важно је нагласити како постоје три групе пацијената. Прва група су пацијенти који су позитивни, али немају симптома и морају бити у изолацији. Друга група пацијената има симтпоме и лијечи се у Клиници за инфективне болести и ако буде потребно лијечиће се и на локацији у центру града која се припрема за већи прилив пацијената. Трећа група пацијената је она којој су потребни респиратори и који су животно угрожени. Универзитетски клинички центар Републике Српске располаже са више од 50 респиратора, а овој ситуацији смо једини у региону који смо успјели набавити још четири додатна респиратора.
Универзитетски клинички центар Републике Српске је први у региону, још прије мјесец дана започео са активностима адаптације простора на старој локацији у центру града, те поставио 115 кревета за могући прилив пацијената позитивних на овај вирус, а које због евентуално попуњених капацитета не бисмо могли смјестити у Клинику за инфективне болести. На овој локацији (стара Хирургија) припремају се и двије хируршке сале за операције пацијената потврђених и суспектних на корона вирус, као и Јединица интензивног лијечења. За овакве пацијенте имамо обезбијеђено 100 кревета.
У простору Клинике за инфективне болести данас ће бити завршена операциона сала за акутно хируршко збрињавање пацијената са вирусом корона, а у њој ће се обављати и породи трудница позитивних на овај вирус царским резом. Особље Клинике за инфективне болести појачало је своја дежурства и ангажованост особља како би адекватно одговорили на евентуални појачани прилив пацијената. Клинички завод за микробиологију Универзитетског клиничког центра располаже са довољним бројем тестова за нови корона вирус.
Користимо прилику да још једном апелујемо на грађане да покажу максималну одговорност и дисциплину, те да се придржавају прописаних мјера и да не долазе у здравствене установе без пријеке потребе. Основни циљ овакве реорганизације наше установе је да пружимо здравствену заштиту пацијентима, али и да истовремено заштитимо наше медицинске раднике.