Руски стручњаци су током суботе и недјеље вршили дезинфекцију Универзитетског клиничког центра Републике Српске. Обављена је дезинфекција Централног медицинског блока гдје су хоспитализовани пацијенти, као и дезинфекција Клинике за инфективне болести и Ургентног блока. Данас се врши дезинфекција објеката на старој локацији Хирургије и Клинике за плућне болести.

Проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ РС истакао је да су Руси донијели високопрофесионалну опрему, те да су уједно едуковали раднике УКЦ РС како се врши дезинфекција. Нагласио је да су Руси одали признања и честитке запосленима наше установе за организацију и досадашњи рад, за тријажу пацијената, за путеве здравих и болесних лица и путеве кретања здравствених радника на мјеста гдје се врши облачење и свлачење заштитне опреме, који су прије њиховог доласка већ били успостављени.

Подсјетио је да су руски тимови у Бањалуци обавили и дезинфекцију Дома здравља и да настављају активности дезинфекције здравствених установа широм Српске. Проф. др Ђајић је изразио захвалност што су у ово вријеме, када је вирус корона присутан и у Русији, отишли из своје земље и дошли у Републику Српску да помогну.

Такође је позвао грађане да доприносу смањивању епидемије, те истакао да ниједан здравствени систем не може издржати превелики прилив пацијената ако дође до масовног оболијевања, као што се десило у Италији и Шпанији. Додао је да УКЦ РС тај сценарио неће дозволити, због чега је већ направљена добра стратегија и организација, а у функцију је стављено нових 400 кревета за пацијенте, с циљем да ниједан пацијент не остане без адекватне здравствене заштите.