На инцијативу генералног директора УКЦ РС проф. др Владе Ђајића, више од 100 чланова Савеза студената Медицинског факултета Бањалука едукују наше грађане о општим превентивним мјерама заштите од новог корона вируса. Циљ заједничке акције УКЦ РС и Медицинског факултета је да грађани остану дисциплиновани, те да се неодговорношћу и недисциплином појединаца не наруше до сада остварени позитивни резултати.

Проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ РС искористио је ову прилику да се још једном захвали већини грађана на стрпљењу и дисциплини у новонасталој епидемиолошкој ситуацији јер на тај начин штите себе, своје породице, као и здравствени систем и здравствене раднике. Међутим, и даље постоји одређени број појединаца који не поштују мјере, а то штети здрављу комплетног становништва. Због доступности информација о новом корона вирусу и мјерама заштите заједно са овим младим људима, који су за свој позив изабрали хуману професију, УКЦ РС је организовао ову акцију коју су они волентерским радом подржали.

Према ријечима Стефана Кременовића, студента Медицинског факултета у бањалуци, студенти су распоређени на пунктовима у дванаест бањалучких насеља. Ријеч је о мјестима попут маркета, банака, бензинских пумпи, паркова и других мјеста гдје може да дође до већег окупљања грађана. На овај начин студенти желе да допринесу подизању свијести наших грађана како да заштите себе, своје најмилије и ширу заједницу у новонасталој епидемиолошкој ситуацији.

Они едукују грађанство како на правилан начин да носе маску, покривајући нос и уста, указују на често потребно прање руку, важност кориштења дезинфекционих средстава ван куће, скрећу пажњу да се неопраним рукама не дирају нос, очи и уста, да се избјегавају окупљања већег броја људи, те да се често провјетравају просторије.

С обзиром на чињеницу да студенти обављају ове активности у пуној заштитној опреми, грађани су у први мах били изненађени, али и и одушевљени њиховим ангажманом и едукативном улогом која је увијек неопходна.