“Хепатитис не може чекати”
Рано откривање хепатитиса и висока свијест јавности о овом обољењу од пресудне важности
Као и сваке године, Свјетска здравствена организација обиљежава Свјетски дан хепатитиса, 28. јула, ове године под слоганом „Хепатитис не може чекати“, с намјером преношења поруке о важности превенције, тестирања, раног откривања и лијечења вирусних хепатитиса да би се постигли циљеви Глобалне здравствене стратегије о вирусним хепатитисима 2016–2021. године.
Циљеве Глобалне стратегије Свјетске здравствене организације (СЗО) о елиминисању вирусног хепатитиса Б и Ц до 2030. године, испуниће само неколико земаља. Како би се испунили зацртани циљеви, потребно је драстично повећати стопу сцреенинга, дијагнозе и подизање свијести о овом ‘тихом’ обољењу, које може трајати дуго без препознатих симптома. У супротном, више ће људи бити заражено и живјети без сазнања о постојању болести.
Универзитетски клинички центар Републике Српске сваке године обиљежава овај значајан датум новим активностима, увођењем нових терапија, те сталним радом на едуковању и подизању свијести јавности, нарочито пацијената и њихових породица о важности раног сцреенинга. У посљедњих пет година у нашој здравственој институцији успјешно је излијечено више од 200 пацијената, а током пандемије Цовид-19 лијечење обољелих од ХХБ и ХХЦ се несметано одвијало. Укупно 36 пацијената обољелих од хроничног хепатитиса Ц лијечено је током 2020. године на Универзитетском клиничком центру Републике Српске, а у првих шест мјесеци 2021. тај број је износио 16 нових пацијената. Стварни број обољелих пацијената је пуно већи, али свијест становништва о потреби раног откривања овог обољења, и поред редовних активности, остаје на ниском нивоу.
Хронични хепатитис Б и Ц су главни узрок настанка цирозе и рака јетре и најчешћи разлог за трансплантацију јетре у Европи. Компликације вирусних хепатитиса Б и Ц годишње узрокују смрт око 1,34 милиона свјетске популације, што је више од броја смрти од ХИВ/АИДС-а (1 милион) и туберкулозе (1,7 милиона).
“Иза нас је јако интензивна и тешка година, али ми у Универзитетском клиничком центру Републике Српске смо свјесни да иако је борба против ЦОВИД-19 вируса била приоритет, и друга обољења нису смјела бити занемарена. Наш циљ је елиминација хепатитис обољења, коју је могуће постићи подизањем свијести јавности о овом обољењу, раним сцреенингом и примјеном лијекова најновије генерације, које ми у УКЦ РС примјењујемо. Едукација треба бити приоритет у борби против овог глобалног јавноздравственог проблема,” изјавио је поводом Свјетског дана хепатитиса проф. др сц. мед. Владо Ђајић, генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске.
Поводом дана свјесности о вирусним хепатитисима у Клиници за инфективне болести радиће се транзијентна еластографија (ФиброСцан). ФиброСцан је уређај који током прегледа на потпуно безболан начин мјери еластичност и утврђује степен оштећења јетре. Апарат који личи на ултразвучни апарат примјењује се на стомаку и служи за мјерење степена фиброзе и стеатозе јетре, те је врло корисна и важна дијагностичка метода у хепатологији код пацијената који имају здравствени проблем са јетром.
Запослени у Клиници за инфективне болести поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против вирусних хепатитиса ће радити свим заинтересованим пацијентима ФиброСцан 28., 29. и 30. јула 2021. године уз поштовање свих епидемиолошких препорука. Све потребне информације као и наручивање прегледа грађани могу добити на контакт телефон 051/ 342- 492, од 08:00 до 14:00 часова (радни дан).