Сваке године од 1. до 7. августа обиљежава се Свјетска седмица дојења у више од 170 земаља свијета, с циљем промоције знања и свијести о значају и предностима дојења. Овогодишња Међународна седмица дојења у знаку је поруке “Заштита дојења: заједничка одговорност”.
Велику подршку мајкама дојиљама пружа и Универзитетски клинички центар Републике Српске, а Клиника за гинекологију и акушерство је још прије три године у оквиру УНИЦЕФ пројекта акредитована као “Болница – пријатељ беба”.
Гордана Беднаш, бабица у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦ Републике Српске, каже да је дојење темељ за психички, физички, имунолошки и сваки други развој.
“Наша клиника је акредитована као клиника пријатељ беба. Медицинско особље већ у првом сату након порода стављају бебу на мајчину дојку. То је врло важно. Беба оставља свој траг и мирис на дојкама и она их касније тражи. Много је успјешније дојење откако је уведена пракса стављања бебе на дојку први сат након порода“, рекла је Гордана Беднаш.
Истакла је значај подршке околине, посебно партнера.
„Беба има два родитеља и оба треба да учествују у дојењу, јер док отац помаже мајци, беба се у том периоду везује и уз оца. Беба родитеља препознаје по мирису и вибрацији коже, а не по лику. Тако препознаје и оца који ради са својом бебом. Она препознаје вибрацију и мирис коже, откуцаје његовог срца. Јако је важно да и очеви ставе бебу на своје груди – савјет је бабице Беднаш на чијој помоћи су захвалне многе мајке.“
Према њеним ријечима, предности дојења су огромне. То је најлакша, најтоплија, најсвјежија, најстерилнија и најздравија храна, а на крају и најјефтинија. Заштићене су и беба и мајка. Мајка је заштићена, јер је мања могућност да добије карцином дојке, јајника, остеопорозу, реуматске и болести које жене у неком животном добу задесе. „Дојење је толико природно. Није лако, почетак је јако тежак, стресан, мајка је несигурна, али зато је потребна подршка околине, највише мужа“, додаје Гордана Беднаш.
Напомињући колико је важно остварење контакта бебе са дојком, појаснила је како веза бебиних уста и мајчине брадавице доводи до лучење окситоцина, а окситоцин лучи млијеко.
„То је хормон среће. Значи мајка мора да буде блажена, сретна, а ако нам угађају наравно да смо сретне“ закључила је Беднаш.
Она има занимљив савјет мајкама и када је ријеч о дојењу у јавности.
„Ако није срамота сјести у парк појести пљескавицу, зашто би била срамота подојити своју бебу. Наравно да неће мајка то радити откривена, може се покрити“ подсјетила је Беднаш.
Закључила је како је мајци најважније да током дојења прати реакцију своје бебе, али је и истакла да мајка која не доји, није лоша мајка.
„Ако је нека ситуација или болест довела до тога да мајка не доји, наравно да она није ништа лошија од оне која доји, али свакако да треба учинити све да дојите своју бебу – поручила је свим садашњим и будућим мамама, дојиљама, искусна бабица Клинике за гинекологију УКЦ Републике Српске Гордана Беднаш у поводу Свјетске недјеље дојења која се ове године проводи под мотом “Заштита дојења: заједничка одговорност”.
Свјетска алијанса за подршку дојењу (Wорлд Аллианце фор Бреастфеединг Ацтион – WАБА) иницирала је ову кампању како би се интензивирале активности на заштити, промоцији и подршци дојењу, а сваке године пажња је усмјерена на различите теме од значаја за дојење. Мајчино млијеко је потреба сваког новорођенчета, одојчета и дјетета до навршене друге године. Не само састав већ је и количина млијека прилагођена узрасту дјетета и његовим потребама и зато мајчино млијеко представља стандард исхране!
Мајчино млијеко садржи све што је потребно за физички, психички, социјални, емоционални и сазнајни развој, развој свих чула (вид, мирис, слух, додир, укус) и интелигенције (говора и језика) и штити од многих инфекција и алергија.
Од момента кад напустите нашу клинику и дођете кући најважније је да вам се, уколико је то могуће, обезбиједе услови за одмор, одржавање личне хигијене и добра комуникација са осталим укућанима. Мајка треба да се одмара и избјегава напетост, замор и стресно окружење, због себе и свог психолошког стања, као и због своје бебе коју треба дојити. Предности дојења су велике, како за дијете, тако и за мајку. Дојење обезбјеђује нормалан психозички развој бебе и ствара јачу психичку везу између мајке и дјетета. Приручник за мајке о здрављу и дојењу можете се пронаћи на линку: Линк