Универзитетски клинички центар Републике Српске посјетила је бивша министарка здравља Аустрије др Андреа Кдолски и том приликом одржала радни састанак са Пословодством УКЦ Републике Српске на челу са проф. др Владом Ђајићем након чега је обишла Клинику интензивне медицине за нехируршке гране, те се упознала са љекарима, радом Клинике, капацитетима, опремом и начином организације и функционисања.
Генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске проф. др Владо Ђајић рекао је данас након састанка са бившом министарком здравља Аустрије др Андреом Кдолски да је договорена едукација кадра УКЦ Републике Српске , истичући да је то приоритет ове здравствене установе. Нагласио је да ће комуникација бити двосмјерна, тј. да ће се омогућити да њихови љекари дођу у нашу установу да едукују наше љекаре, а истовремено наша гошћа је обећала да ће дати све од себе да обезбиједи едукацију наших здравствених радника у еминентним установама у Аустрији. Проф. др Ђајић је рекао да је циљ да се унаприједи здравствени систем Републике Српске и да становници Српске имају свјетску здравствену услугу. Такође, овом приликом се преговарало о заједничким пројектима и студијама које би се радиле са стручњацима и институцијама у Аустрији. Он се захвалио Представништву Републике Српске у Бечу, на челу са Младеном Филиповићем, који је организовао и едукацију љекара УКЦ Републике Српске неколико година у бечкој болници АКХ.
Бивша министарка здравља Аустрије др Андреа Кдолски је рекла да је много времена провела у својој каријери у бечкој болници АКХ и да је велики број пројеката спровела у САД, те да је више него одушевљена оним што је видјела у УКЦ Републике Српске. Овом приликом др Кдолски је додала да се налази у суштини код куће у овако великом здању и модерној болници гдје има основа да се размотри могућност сарадње. Истакла је да су размотрили пројекте који су значајни за будућност, можда и за Аустрију, гдје можемо да научимо нешто од запослених из УКЦ Републике Српске. Према њеним ријечима, у наредном периоду биће размотрена могућност сарадње на универзитетском нивоу.
На питање новинара како се у Аустрији контролише кисеоник који улази у болнички сектор и да ли постоји разлика између медицинског и техничког кисеоника, др Кдолски је навела да је као анестезиолог “одрасла са кисеоником и са гасовима у болници” и да принципијелно нема разлике између техничког и медицинског кисеоника. Она каже да је разлика у паковању, пуњењу и особама које раде пуњење. Др Кдолски је рекла да је водила 27 болница у Доњој Аустрији и да то раде фирме дефинисане за такву врсту послова. Истакла је да узима у обзир да је квалитет увијек на највишем нивоу и да имамо повјерења у систем који то обезбјеђује.
Састанку је присуствовао и шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић, који је истакао да ово представништво ради активно на промоцији Републике Српске у Аустрији. Подсјетио је на пројекат који се спроводи у бечкој болници АКХ. „Двије године пред епидемију вируса корона велики број љекара је боравио у Бечу и ово је наставак сарадње. Сарадња се сад шири на Доњу Аустрију, а циљ је да то буде и Салцбург и Тирол и нама је драго да имамо могућност да сарађујемо са оваквим стручњацима”, рекао је Филиповић. Он је истакао да је и данашња посјета Медицинском факултету бивше министарке здравља Аустрије резултат дугог низа година сарадње између институција Аустрије и Републике Српске.