ПРЕВЕНЦИЈА ЈЕ СПАС ОД СЛАБОВИДОСТИ И СЉЕПИЛА

Свјетски дан вида обиљежава се традиционално другог четвртка у мјесецу октобру. Ове године је то 14. октобра. Овај пут, у фокусу је борба против слабовидости и сљепила код наших најмлађих, а тим поводом Kлиника за очне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске и Удружење офталмолога Републике Српске ће дати допринос глобалној кампањи борбе против сљепила.  Ове године Kлиника за очне болести наше установе и Удружење офталмолога Републике Српске намјеравају да се посебно посвете проблему слабовидости код ђеце.

Др Слободан Хајдер, помоћник генералног директора за медицинске послове овом приликом је рекао да се у УKЦ Републике Српске прате сви актуелни трендови, а овог пута акценат се ставља на превенцију слабовидости код наше најмлађе популације.

Проф. др Милка Мавија, начелница Kлинике за очне болести и предсједник Удружење офталмолога Републике Српске, рекла је да су Kлиника и Удружење ове године одлучили да дају свој пуни допринос очувању видне оштрине код ђеце. Она је нагласила да Kабинет за страбизам и амблиопију Kлинике за очне болести постоји већ више од 60 година, те да има богату традицију квалитетних дијагностичких прегледа и терапијских опција у лијечењу разрокости и слабовидости код ђеце. Истакла је да је поносна на чињеницу да Kлиника за очне болести УKЦ Републике Српске једина у БиХ има оформљен посебан Kабинет за ретинопатију прематуруса. Овај кабинет у почетку је радио скрининг, а у посљедње вријеме у њему се успјешно обавља лијечење ретинопатије код пријевремено рођених беба.

Др Дејан Војчић, специјалиста офталмолог – страболог нагласио је да је циљ да се уведе обавезан скрининг код наше најмлађе популације у доби од три до 4 године.

Др Весна Љубојевић, истакла је да је значај превенције и лијечења обољења ока код пријевремено рођених беба велики. Тај значај најбоље разумију њихови родитељи. Она је навела да се превенција огледа кроз спречавање тешких облика обољења редовним офталмолошким прегледима и скринингом. У та обољења спада и ретинопатија прематуруса, те уколико су терапија односно лијечење примијењени у правом тренутку постижу се одлични резултати и спречавају се тешке посљедице по вид пријевремено рођених беба. У Kабинету за ретинопатију прематуруса се годинама ради скрининг ретинопатије, а сада се са увођењем нових терапијских метода ретинопатија код нас и лијечи. Она је нагласила да бебе више не морају да се транспортују у друге центре на лијечење ретинопатије, те да им УKЦ Републике Српске у овом погледу пружа комплетну здравствену заштиту.