Свјетски дан бубрега је глобална кампања која има за циљ подићи свијест о значају здравља наших бубрега. Овогодишњи мото кампање је „Здравље бубрега за све“. Овај дан се обиљежава широм свијета кроз организовање нпр. јавног скрининга у Аргентини до зумба маратона у Малезији, све са циљем подизања свијести о превентивним мјерама, факторима ризика али и том како изгледа живот са бубрежном болешћу. Иницијатива за обиљежавање Свјетског дана бубрега је потекла од Међународног удружења нефролога и Међународне федерације бубрежне фондације.
Циљ је подићи свијест о значају наших бубрега на цјелокупно здравље, али и да се смањи учесталост и тежина бубрежних болести и њихов утицај на здравље широм свијета. Фактори ризика за хроничну бубрежну болест су висок крвни притисак и дијабетес. На овај начин медицинско особље УКЦ Републике Српске жели да подстакне систематски скрининг свих пацијената са дијабетесом и хипертензијом на хроничне бубрежбне болести.
Хронична бубрежна болест је честа и тешка, а рано откривање омогућује превенцију оболијевања и смртности, те смањује трошкове лијечења. Смртност повезана са бубрежном болешћу расте из године у годину и предвиђа се да ће до 2040. године бити пети водећи узрок смрти.
Поводом Свјетског дана бубрега 10. марта 2022. године организовало се мјерење крвног притиска и шећера у крви у периоду од 10:00 до 12:00 часова за све заинтересоване грађане у простору Вакциналног пункта УКЦ Републике Српске.
Др Драгана Бубић навела је како смо овим потезом хтјели указати грађанима на потребу за превентивне прегледе. “Ово је глобална кампања која жели да истакне потребу превентивних прегледа бубрега и спријечавању бубрежних обољења. Пацијенти у болницу најчешће долазе у задњи моменат, а овакво обољење траже редовне прегледе. Због пандемије нисмо успјели одредити просјечан број обољелих од бубрежних обољења, али преко 800 грађана прође кроз Одјељење нефрологије, а 5000 се амбулантно прегледа на годишњем нивоу ради овакве врсте прегледа и лијечења”, рекла је Бубић.
Да је превентива најбитнија, тврди и доктор Марко Аничић из Клинике за унутрашње болести.”Грађани треба бар једном годишње да одраде систематски преглед. На тај начин долази до ранијег откривања обољења. Нажалост, када је у питању болест бубрега, пацијенти се претежно јаве у подмаклом стадијуму”, рекао је Аничић.