У Универзитетском клиничком центру Републике Српске одржана је свечана конференција поводом Свјетског дана особа са Дауновим синдромом-Дјеце Сунца. Током конференције изведене су вокалне нумере, приказани кратки филмови „Осамостаљивање и радно оспособљавање особа са Дауновим синдромом„ и „Експресивне арт технике“, а студенти дефектологије презентовали су стечена искуства током обављања праксе у Даун синдром центру. Проф. др Владо Ђајић, амбасадор особа са Дауновим синдромом отворио је изложбу ликовних радова Дјеце сунца и уручио дипломе особама са Даун синдромом – полазницима програма осамостаљивања и радног оспособљавања за конобаре и куваре. Овом приликом проф. др Ђајић изненадио је штићенике Даун синдром центра и уручио им поклон, професионални синтисајзер, који ће им помоћи да обогате свој музички опус и да наставе своје активности уз пјесму, игру и весеље.

„Као што је јавност упозната већ неколико година сам амбасадор особа са Дауновим синдромом и то радим с љубављу. Све је почело с циљем да им помогнем, међутим ја сам тај који је њима захвалан јер су они помогли мени. Уз њих гледам другачије на живот и на проблеме. Поручујем свима да уживамо у ономе што јесмо и ономе што имамо и да не будемо фрустрирани и незадоволљни оним што немамо. Када погледамо њих овако веселе и раздрагане како се радују ситним стварима, на живот и на свијет треба да гледамо са већом љубављу, поштовањем и жељом да помогнемо једни другима. Планирамо да отворимо угоститељски објекат гдје ће особе са Дауновим синдромом радити уз професионалце и истовремено им помагати у границама својих могућности. Циљ је да тај објекат буде интернационалног карактера. У њега ће долазити особе са Дауновим синдромом из свих крајева свијета да се друже и раде, а на тај начин ћемо ријешити и њихов правни и економски статус. Морам да похвалим господина Зорана Јелића, директора овог Центра, који је учинио много како би они путовали, били радно оспособљени и што самосталнији. Особама са Дауновим синдромом треба да покажемо љубав, пажњу али и одговорност, те да дамо све од себе како бисмо им уљепшали живот,“ рекао је проф. др Владо Ђајић.

„Налазимо се у УКЦ Републике Српске, гдје се рађа живот,  гдје се рађају особе са Дауновим синдромом поред осталих беба. Желимо да данас пошаљемо поруку шта особе са Дауновим синдромом могу, а не шта не могу. Највеће потешкоће особа са Дауновим синдромом нису грешке у хромозомима него наметнути ставови околине. Особа са Дауновим синдромом чим се роди слуша шта не може, шта не треба и која су јој ограничења, родитељи то слушају и на крају са својом дјецом живе тај начин живота. Стигма је један од најјачих непријатеља који их ограничава у даљем развоју. Данас, са овог мјеста ширимо поруку којом желимо да срушимо предрасуде. Особе са Дауновим синдромом прије свега су људи па онда особе са Дауновим синдромом и они могу све као и било који други човјек на свијету. Дијеле се само на двије категорије, а то су на оне који су имали шансу и они који нису имали шансу за даљи развој. Захваљујући нашем амбасадору проф. др Влади Ђајићу и његовој подршци у задњих двије године постали смо видљивији у друштву, одржавамо он лине здравствене радионице и проширили смо се на све континенте, и постали смо база за студенте дефектологије. Данас је наш амбасадор отворио изложбу слика коју су наши штићеници сликали. Такође су наши студенти дефектологије који су имали прилику да живе са нашим штићеницима 24х дневно презентовали свој начин рада и виђења што је управо једна од идеја нашег амбасадора проф. др Ђајића. А то је да се у току образовања студенти дефектологије укључе у процес рада са особама са Дауновим синдромом. Наши планови су да наш рад и постигнућа презентујемо сутра у Добоју, а у Праг идемо 26.марта гдје остајемо до 1. априла гдје ћемо  потписати сарадњу са једном кућом која води рачуна о особама са Дауновим синдромом. Важно је истаћи да са активностима настављамо даље и ширимо своје капацитете, те да захваљујући подршци нашег амбасадора проф. др Ђајића крајем априла планирамо да отворимо угоститељски објекат гдје ће радити особе са Дауновим синдромом“, рекао је Зоран Јелић, директор Даун синдром центра.

 „Овдје смо захваљујући нашем амбасадору др Влади Ђајићу. У Центру са својим другарима највише волим да кувам и спремам палачинке, а ускоро ћу почети и да сликам. Волим да пјевам, плешем и спремили смо данас тачке за све госте”, рекла је Александра Лакић (24) из Бањалуке.

 „Увијек помажем у Центру својим другарима. Освојили смо прво мјесто за кувара на такмичењу у Москви и драго нам је због тога. Играмо, пјевамо, цртамо, плешемо и дружимо се“, рекао је Кристијан Зељковић (22) из Бањалуке.