„Пулмологија је у претходне двије године пандемије дала велики допринос у лијечењу грађана Републике Српске. Фокус Мајских пулмололошких дана ове године је интердисциплинарност. Ово је прилика да се захвалим свим љекарима и медицинским љекарима/техничарима који су претходне двије године улагали надљудске напоре у ситуацији у којој смо у потпуности морали да реорганизујемо здравствени систем. Честитам организаторима, свим уваженим професорима који су дошли из иностранства као и нашим доајенима који дуги низ година раде и обучавају наше младе љекаре“, рекао др Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите у Републици Српској.
„ Као први човјек највеће здравствене установе у Републици Српској изражавам велико задовољство што се овакав скуп одржава овдје у Бањалуци, у Републици Српској. Наше опредјељење поред изградње болнице и набавке најсавременије опреме јесте едукација кадра. Ово је прилика да запослени у УКЦ Републике Српске стекну још већа знања и пруже што квалитетније услуге нашим пацијентима. Данас на едукацији у Србији имамо преко 20 љакара, њих 12 је у Словенији, а ја већ наредних дана одлазим у Аустрију и Њемачку да договорим едукације наших љекара у Европи. Наш циљ је веома висок ниво квалитета здравствене заштите који имају далеко развијеније државе Европе и свијета“, рекао је проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске.
„Веома смо поносни на 30 година постојања Мајских пулмолошких дана. Са нама су колеге из бројних других области медицине, њих око двије стотине из Републике Српске, ФБиХ, Србије, Хрватске, Црне Горе и Македоније. Желимо да наша мисија траје. Вријеме испред нас представља изазов. Мислим да пулмологија стасава и да ћемо направити даље искораке. Веома смо поносни на пулмолошку онкологију и на пулмологију генерално. Одговорно тврдим да данас пулмологија Републике Српске иде у корак са временом и савременим смјерницама и нисмо мање важни од било које друге пулмологије региона. Према подацима за 2021. годину, на територији Републике Српске је између 870 и 900 новоткривених карцинома плућа. Од тог броја, највећи број је немикроцелуларни карцином који се открије у узнапредовалој фази болести. Чинимо огроман напор да те случајеве откријемо у раној фази“, рекао је проф. др Мирко Станетић, предсједник Удружења пулмолога/пнеумофтизиолога Републике Српске.
„ Са највећим задовољством данас смо овдје да изразимо велико поштовање и дивљење организацији овог скупа. Наша жеља је да се одужимо својим колегама за беспријекоран и веома тежак рад посљедњих двије године. Пулмолози наших држава су велики јунаци у борби против ЦОВИД-а. Ми морамо да се удружујемо у региону, тако да наши млади љекари из Србије могу да се едукују и овдје“, изјавила је проф. др Лидија Ристић, предсједник Удружења пулмолога Републике Србије.
„ Захвалан сам што смо данас на скупу Удружења пулмолога. Да није било пулмолога УКЦ-а, ово удружење вјероватно не би било ни основано на овакав начин. Мислим да ћемо кроз удружење и заједно са пулмолозима УКЦ Републике Српске дати допринос успјешнијем и бољем лијечењу пацијената обољелих од карцинома плућа, као и њиховом квалитетнијем животу, што нам је и основни циљ“, рекао је Драгомир Ђукић, предсједник Удружења пацијената обољелих од карцинома плућа „Диши за живот“.
„Клиника за плућне болести УКЦ Републике Српске има задатак и улогу развоја пулмологије у Републици Српској, едукације љекара и наравно лијечења пацијента. Ми смо веза између наших пацијента и свих здравствених установа у Републици Српској. Не заборавимо односе са институцијама у иностранству са којима смо у континуираној вези преко наших пацијената и колега који одлазе на едукацију у ове установе“, рекао је др Младен Дуроњић, начелник Клинике за плуће болести.