Хируршки тим Клинике за васкуларну хирургију је извео веома сложен захват тј. ендартеректомију каротидне артерије. Операција је изведена код пацијента са изузетно ријетком анатомском варијацијом каротидне артерије (неформирана бифуркација главне каротидне артерије). То значи да је тај крвни суд другачије грађе (гранања) и тока у поређењу са уобичајеном анатомијом крвног суда.

Оперативни захват је био компликован, дуготрајан, и поред постојећих препрека, ипак повољног исхода. Са овом операцијом побољшава се доток крви у мозак и спрјечава развој можданог удара. Пацијент се жалио на вртоглавице и пролазне кризе свијести, а ове описане тегобе након операције више нису биле присутне.

Овај случај указује да би кључни узрок у настанку и развоју ове болести требали тражити у грађи крвног суда, односно у присуству специфичних “гломус ћелија” или неких других локалних фактора.

На основу расположиве литературе тренутни број описаних и добро документовних горе наведених случајева у свијету је тек шест. Уколико се узму у разматрање и случајеви који нису захтјевали оперативни захват или стентинг каротидне артерије (пацијенти са удруженим тешким болестима, рутински прегледи и слично) број описаних случајева расте на једанаест.

Према ријечима генералног директора УКЦ Српске проф.др Владе Ђајића годишње се у УКЦ Републике Српске се уради 250 до 300 каротидних ендартектомија. „Захваљујући великом броју урађених операција УКЦ Републике Српске се може сматрати регионалним центром у лијечењу каротидне болести. Код мањег броја пацијената индикован је стентинг каротидне артерије, који се са одличним успјехом ради у нашој установи од стране интервентих радиолога. У лијечењу пацијента са каротидном болести учествује медицинско особље Клинике за васкуларну хирургију, Клинике за неурологију, Завода за клиничку радиологију и Клинике за анестезију и интезивно лијечење“, рекао је Ђајић.

Тим који је извео овај захват: др Славиша Милановић – оператер, прим. др сц. мед. Драган Милошевић – анестезиолог, др Бобар Момир – први асистент, др Игор Ловрић – други асистент, Санела Гркињић Бајић – анестетичар, Ања Добраш – инструментар.