Прим. др сц. мед Мирко Јовановић уролог и начелник Центра за трансплантацију органа ВМА истакао је задовољство што је данас у УКЦ Републике Српске.
„Част ми је што сам овај захват извео са тимом Клинике за урологију и уз свесрдну подршку проф. др Сњежане Миличевић и др Бранка Јовановића. Тимским радом смо извели ендоскопску операцију лијечења калкулозе уринарног тракта. Ријеч је о флексибилној ласерској литротрипсији која се успјешно већ неколико година ради у ВМА у Београду, а однедавно се изводи и у УКЦ Републике Српске. УКЦ Републике Српске посједује веома софистицирану медицинску опрему која се користи приликом извођења ове оперативне процедуре. Морам да нагласим да су операционе сале и опрема веома модерни, те у складу са свјетским стандардима. Задовољство је бити дио овог тима који је уигран и радује ме да ћемо наставити сарадњу како бисмо помогли пацијентима. Захваљујем проф. др Влади Ђајићу што је омогућио ову сарадњу“ , нагласио је прим. др сц. мед. Јовановић.
„Малигна патологија, као и уролитијаза односно каменци у уринарном тракту су доминатни и захтијевају инванзивни третман од стране уролога. Каменци до 5 мм углавном се спонтано емитују, док каменци од седам и више милиметара захтијевају додатну фрагментацију како би услиједила спонтана емисија. Фрагментацију вршимо помоћу ЕСWЛ методе – екстракорпоралне литотрипсије, ендокорпоралне литотрипсије, те перкутане нефролитолапаксије односно увођењем ендоскопског инструмента директно у унутрашњост бубрега гдје се врши фрагментација камена и евакуација тих фрагмената. Захваљујући разумијевању и подршци нашег генералног директора проф. др Владе Ђајића прије годину дана смо набавили још један литотриптер за ЕСWЛ методу, тако да тренутно имамо два литотриптера за екстракорпоралну литотрипсију. Однедавно смо набавили и софистицирани литотриптер за ендокорпоралну литотрипсију који нуди могућност ласерске литотрипсије дигиталним флексибилним уретеро-реноскопом. Такође смо добили и опрему за перкутане нефролитолапаксије. Посебно задовољство представља што је са нама данас по трећи пут колега са ВМА-а, прим. др сц. мед. Мирко Јовановић који је експерт у региону а и шире у пољу урологије, уро- онкологије и трансплантације бубрега. Сасвим сам сигурна да ћемо остварити циљ а то је да на једном мјесту примјењујемо све методе за активно уклањање камена из уринарног тракта“, рекла је проф. др Сњежана Миличевић, шеф Одјељења за конзервативну урологију Клинике за урологију.
Др Бранко Јовановић, специјалиста урологије Клинике за урологију је рекао да се увођењем модерних метода скраћује хоспитализација пацијената, самим тим мањи су трошкови за пацијенте и за здравствени систем. Ријеч је о ендоскопским методама гдје се приликом операције не праве резови и флексибилним апратима се долази до природних отвора у овом случају до бубрега. Захваљујући визији проф. др Владе Ђајића посједујемо овакву модерну технологију и имамо прилику да нас едукују најбољи стручњаци из ове области.