Захваљујући доброј комуникацији, тимском раду и стручном кадру медицинских професионалаца у Универзитететском клиничком центру Републике Српске у задњим секундама спашен је још један људски живот. Наиме, у стању шока са вишеструким повредама задобијеним у саобраћајној несрећи примљена је животно угрожена пацијентица средње животне доби.

Током хитног оперативног захвата на грудном кошу тим Клинике за торакалну хирургију уочио је врло ријетко напукнуће десне срчане преткоморе и срчане кесе усљед удара у саобраћајном удесу. Хитно је алармиран тим Клинике за кардиохирургију, те је спријечено искрварење и самим тим смрт пацијентице. Након заустављања крварења из срца извршена је реконструкција срчане кесе те је у рекордном року све успјешно завршено и пацијентица је у задњем тренутку спашена.

„Поносан сам и пресрећан што смо уз подршку руководства Републике Српске и колега из Србије остварили оно што смо жељели. Поред хладног програма операција срца, успјешно изводимо и операције тешких повреда срца. Желим да се захвалим свима, наш Клинички центар је гаранција стабилности живота становника Републике Српске“, рекао је проф. др Владо Ђајић.

„Желим да се захвалим колегама из Клинике за торакалну хирургију, Клинике за кардиохирургију, Клинике за анестезију и интензивно лијечење и нашем Ургентном центру. Ово је најбољи показатељ тимског рада, те начина како се остварују добри резултати и како се промптно реагује када је ријеч о тешким повредама. Ми смо евалуирали овај случај, те донијели брзу одлуку да шаљемо тим у Ургентни центар да улази у операциону салу. Оног момента када смо исконтролисали крварење и препознали повреду срца, позвали смо тим Кардиохирургије који је то успјешно збринуо. Резултат није изостао, пацијентица је доброг општег стања и стабилна је, налази се на одјелу Клинике за торакалну хирургију. Желим да поздравим све тимове који су учествовали у овом захвату као и да се захвалим нашем генералном директору који нам је омогућио да имамо Кардиохирургију. Самим тим резултати неће изостати у будућности“, рекао је др Марко Кантар.

Др Миодраг Перић нагласио је да је Клиника за кардиохирургију од великог значаја за Републику Српску. „Повреда ове врсте се заиста ријетко дешава. За 41 годину колико радим у Институту за кардиоваскуларне болести Дедиње био је 1 случај повреде срца која је успјешно санирана. Када је нешто ријетко сматрате да је и тешко, а сама структура срца је тешка и крвни судови су понекад тешки за шивање. Оно што је битно у овом случају је да су колеге на вријеме и тачно препознале о чему се ради, те коректно и изванредно хируршки томе пришли и омогућили да се то ефикасно збрине. Када имате повреду срца а немате добар приступ и не видите одакле крвари, немате много могућности, много крви се губи итд. Ово је био изванредан тајминг за све, одлука да се иде у салу, који приступ да се изабере и како да се експонира, јер је код пацијентице пукла срчана кеса. Комплетна организација оперативног захвата је била на изврсном нивоу. Сада колеге које приме овакве пацијенте знају да имају коме да се обрате“, истакао је др Перић.

„Прије свега желим да се захвалим проф. др Влади Ђајићу на формирању Клинике за кардиохирургију, особљу Клинике за кардиохирургију, те особљу Клинике за торакалну хирургију. Ради се о пацијентици са повредом срца гдје је дошло до кидања десне преткоморе. Овакви случајеви се не дешавају често и веома су захтијевни. Управо овакви пацијенти су најбољи резултат нашег рада. Уз завидан степен организације и комуникације са другим клиникама остварили смо наше резултате, а то су спашени људски животи.  Ово не би било могуће без подршке Института за кардиоваскуларне болести Дедиње и Института за кардиоваскуларне болести Сремска Каменица. До сада имамо 300 успјешно оперисаних пацијената. Врхунски кадар и врхунска опрема доприносе оваквим резултатима. Ово је само још један додатни мотив да наставимо даље да развијамо Кардиохирургију УКЦ Републике Српске“, рекао је др Никола Шобот.