Данас се у нашој установи, у организацији Клинике за кожне и полне болести и Удружења доктора за кожне и полне болести „Cutis” одржава Прва школа атопије.
У првом дијелу, школа је намијењена практичној и теоретској едукацији пацијента и/или родитеља обољелих. У другом дијелу школа је намијењена дерматолозима, педијатрима, љекарима породичне медицине, али и другим докторима који учествују у лијечењу ове болести. Поред љекара Клинике за кожне и полне болести у радионицама и предавањима учествују љекари и медицинско особље из Загреба и Београда.
Генерални директор УКЦ Републике Српске проф. др Владо Ђајић изразио је велику захвалност гостима предавачима из Београда и Загреба на вољи да и овај викенд проведу у преношењу вриједног знања запосленима, пацијентима и породицама пацијената.
„Ријетко ко може да се похвали са преко стотину љекара који и овај викенд проводе на едукацији и усавршавању са нашим предавачима гостима, како би своја знања примијенили на наше пацијенте. Поред едукације здравствених радника, данас се у УКЦ Републике Српске одржава и едукација наших младих пацијената и њихових родитеља. Хвала пуно мојим сарадницима на организацији ове едукације, а посебну захвалност дугујем гостима из Београда и Загреба који су одвојили вријеме и викенд посветили помажући нам кроз преношење својих изузетно вриједних знања. Једни од наших приоритета, осим изградње објеката на којима неуморно радимо, јесу набавка савремене опреме и едукација кадра. Нећемо на томе стати. Настављамо са стимулацијом наших запослених и улагањима у њих кроз одлазак у престижне европске и свјетске медицинске центре“, рекао је проф. др Владо Ђајић.
Проф. др Јагода Балабан, начелница Клинике за кожне и полне болести УКЦ Републике Српске нагласила је да је од изузетног значаја преношење знања од стране уважених гостију не само љекарима УКЦ Републике Српске, него и самим пацијентима и њиховим породицама.
„Почела је Прва школа атопије Клинике за кожне и полне болести заједно са Удружењем дерматолога Цутис, на чијој организацији радимо већ одавно. Школа је посвећена једном честом хроничном обољењу које се јавља у дјечијем добу, али које се понекад може наставити и у одраслом добу. Први дио школе организујемо захваљујући нашим уваженим гостима, професорима и предавачима из Београда и Загреба, који су дошли да нам пренесу своја знања кроз радионице и предавања која су посвећена родитељима обољеле дјеце, а чак и дјеци која су имала жељу да дођу. Други дио школе намијењен је свим докторима који се баве лијечењем ове болести, педијатрима, дерматолозима, љекарима породичне медицине и свима који учествују у лијечењу, а који желе да се накнадно едукују. Надам се да ће ова школа атопије постати традиција и да ћемо имати прилику да је организујемо сваке године за добробит свих, а највише наших пацијената“, нагласила је проф. др Јагода Балабан.
Прим.др Нивес Пустишек, из Клинике за дјечије болести Загреб истакла је комплексност дерматитиса и важност едукације за обољеле и њихове родитеље.
„Посебна је част и задовољство бити у УКЦ Републике Српске. Као дјечији дерматолози свакодневно радимо са атопијским дерматитисом, јер данас готово 20% до 30% дјеце предшколске доби има атопијски дерматитис. Већина дјеце то прерасте с одрастањем, али рачунамо да 5% до 10% одраслих и даље носи симптоме са собом у одраслу доб. Оно што је главно за дерматитис јесте да је терапија силно комплексна, да је разлог настанка болести и даље недовољно разјашњен и једино што можемо направити осим добре терапије је пружање едукације да знају како се носити са дерматитисом, што је и циљ школе атопије – структуриран едукацијски програм који ће пружити и обољелима и њиховим обитељима праву информацију о овој болести“, изјавила је прим. др Нивес Пустишек.
Снежана Шундић Вардић, предсједница Удружења „Алергија и ја“, истакла је важност укључености пацијената у едукацију о самој болести.
„Велико је задовољство бити говорник на овом првом скупу школе атопије. У име свих пацијената са атопијским дерматитисом и алергијама на нашем подручју, желим изразити захвалност докторки Сањи која је препознала да треба укључити удружење пацијената и саме пацијенте у саму едукацију. Ништа за нас без нас – јер уколико није пацијент присутан, тешко да може доћи до успешности терапије и успешности поверења којег гради са лекарима“, изјавила је Снежана Шундић Вардић.