Опредјељење проф. др Владе Ђајића су константна улагања у едукацију кадра и увођење нових процедура у процес рада највеће здравствене установе. С тим у вези у Заводу за клиничку радиологију се одржала Радионица под називом ” Могућности перкутане аблације у терапији онколошких болести” коју је одржао др сц. Лука Новосел.

Др Лука Новосел је интервентни радиолог из КБЦ “Сестре милосрднице” Загреб који предњачи у броју и разноликости интервенција у региону, а познато је име и признат ауторитет у Европи. Осим интервеција, др Новосел врши и едукацију кадрова у многим регионалним здравственим установама, те помаже истима у увођењу ове врсте процедура у свакодневну клиничку праксу. Др Новосел ће у сарадњи са радиолозима Завода за клиничку радиологију урадити три интервенције.

Перкутана аблација је минимално инвазивна, интервентно радиолошка метода која се користи за лијечење пацијената са примарним туморима и метастазама у различитим органима, а да пацијенти нису погодни кандидати за хируршку интервенцију. Ова метода се изводи под контролом неког од радиолошких апарата, најчешће ЦТ скенера. Принцип по којем ова метода функционише је загријавање ткива, тј. уништење туморских ћелија топлотном енергијом. За загријавање и производњу топлоте се могу користити различити извори енергије, а најпримјењиванији су генератори микроталасне и радиофреквентне енергије, који се појединачно примјењују зависно од врсте, локализације и величине тумора који се лијечи.

„Желим да се захвалим колеги др Луки Новоселу који је данас у УКЦ Републике Српске. Такође велико хвала начелнику Завода за клиничку радиологију проф. др Саши Вујновићу и његовим љекарима на унапређењу рада ове установе. Наше опредјељење је да УКЦ Републике Српске буде раме уз раме са европским и свјетским центрима. Успјели смо преко 90% ствари урадити како бисмо постигли наш циљ и нећемо на томе стати. Поред насјавременије технологије и опреме, јако је битна и едукација кадра што свакодневно својим радом и доказујемо“, истакао је генерални директор УКЦ Републике Српске проф. др Владо Ђајић.

“Првенствено бих се захвалио свим колегама из Завода за клиничку радиологију и Пословодству ове болнице јер су омогућили да спроведем ову едукацију. Циљ едукације је да се прошири подручје дјеловања интервнтне радиологије, коју у УКЦ Републике Српске већ одлично раде љекари. За лијечење онколошких пацијената је врло важно пратити свјетске трендове. Данас сам ту да помогнем колегама да спроведемо прве процедуре у вези са једним подручјем онкологије која се бави минимално инвазивном терпијом која пацијентима омогућава један добар третман. Оно што нуди пацијентима ова метода је  врло кратак опоравак и мањи ризик компликација. Данас смо одржали кратка предавања за колеге, хирурге, онкологе, а планирамо да урадимо три процедуре на различитим туморима. Ријеч је о тумору бубрега, тумору јетре и тумору костију коју ћемо лијечити овом минималном инвазивном процедуром. Колеге из Завода за клиничку радиологију ће  захвате урадити уз мој надзор и надам се да ће ово бити један почетак који ће пацијентима са овог подручја омогућити учинковитију терпију уз што мање компликација“, рекао је др Лука Новосел интервентни радиолог из КБЦ “Сестре милосрднице” Загреб

„Захвалио бих се прво колеги Луки Новоселу што своје знање несебично дијели са нама, као и проф.др Влади Ђајићу јер је он заслужан што имамо овакав Завод клиничке радиологије који нема преседана у ширем региону. Радиологија чине поред опреме и људи, те без добро обучених људи нема радиологије. Протеклих 10 година смо ставили велики акценат на развој интервентне радиологије јер радиологија није само снимање пацијената то је и лијечење пацијената. Дошли смо до тачке да почињемо да лијечимо и онколошке пацијенте. Др Чучак и др Јованић су урадили више од 500 биопсија тумора вођених под КТ-ом што представља услов да се помоћу једне игле уништи тумор умјесто велике операције. Ова процедура коју уводимо траје неколико минута и пацијент одлази кући сутрадан“, рекао је проф. др Саша Вујновић, начелник Завода за клиничку радиологију.