Поводом обиљежавања Свјетског дана менталног здравља запослени из Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Републике Српске су организовали стручна предавања. Оно што се жели нагласити кроз обиљежавање овог дана је да је добро ментално здравље основа на којој се заснива свеукупно здравље и благостање појединца, јер нема здравља без менталног здравља. Једна од осам особа у свијету има присутне проблеме у менталном здрављу који се одражавају и на физичко здравље појединца, његов квалитет живота и његово повезивање са особама у свом окружењу.

„Ми у УКЦ Републике Српске озбиљно приступамо свим болестима. Руководимо се дефиницијом здравља Свјетске здравствене организације, а то је да је здравље стање физичког, психичког и социјалног благостања, а не само одсуство болести и изнемоглости. Болесницима са психолошким и психијатријским тегобама и поремећајима приступамо одговорно. Имамо једну од најбољих Клиника у региону која обавља све дијагностичке и терапијске методе које се спроводе у Европи и свијету. Наше опредјељење јесте да подржимо такав начин рада и едукацију кадра, имамо 20 љекара запослених у Клиници за психијатрију. Заједно са Министарством здравља и руководством Републике Српске близу смо рјешења за изградњу новог објекта Психијатрије и пресељење овдје на Паприковац. То подразмијева боље услове за наше пацијенте и наставак едукације нашег кадра“, рекао је проф. др Владо Ђајић.

„Данас обиљежавамо Свјетски дан менталног здравља под мотом Наше мисли, наша права. Овом приликом се захваљујемо нашем генералном директору што имамо прилику да посјећујемо све свјетске и европске конгресе, те да учествујемо у свим едукацијама према којима искажемо афинитете. Најважније нам је да наши пацијенти имају квалитетну здравствену заштиту. Циљ обиљежавања овог дана јесте да наши пацијенти схвате да није срамота имати ментални поремећај, да не треба да буду стигматизовани, дискриминисани и изоловани. Наша Клиника је управо та која им пружа осјећај сигурности и квалитетну здравствену заштиту, јер ментално здравље је универзално људско право. У данашње вријеме примјећен је пораст проблематике у вези са менталним здрављем младих, те смо се трудили да оснажимо наш кадар. Осим болничког дијела, ми имамо и оснажене амбуланте гдје тимски раде психијатри, психолози, социјални радници, дефектолози и логопеди“, изјавила је проф. др Нера Зивлак Радуловић.