Први децембар је Свјетски дан борбе против ХИВ/АИДС-а и обиљежава се сваке године с циљем подизања свијести о пандемији АИДС-а, узрокованој ширењем ХИВ инфекције. Обиљежавање овог дана представља прилику за људе широм свијета да се уједине у борби против ХИВ инфекције, да покажу подршку особама које живе с ХИВ инфекцијом и да се присјете оних који су умрли од посљедица болести.
Поводом Дана борбе против ХИВ/АИДС-а Клиника за инфективне болести УКЦ Републике Српске данас организује бесплатно, добровољно и анонимно тестирање за све заинтересоване грађане на вирус ХИВ-а. Тестирање се вршити брзим, рапид тестовима.
„УКЦ Републике Српске поред обавезе да лијечи пацијенте има обавезу да ради на превенцији ширења болести, едукацији кадра, студената и становништва. То радимо данас, као и бесплатне прегледе. Овим путем желим да позовем све становнике, који сматрају да су били у ризичном контакту или припадају ризичној групи да дођу на преглед у УКЦ Републике Српске“, нагласио је проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске.
„Задњих 35 година се 1. децембра обиљежава Свјетски дан борбе против ХИВ/АИДС-а. Овим даном се обиљежава спрјечавање болести, подизање свијести, али и лијечење саме болести. На овај начин желимо да скинемо стигму и дискриминацију са ове болести, јер ХИВ инфекција спада у хроничне заразне инфекције која се држе под добром контролом захваљујући доброј терапији. УКЦ Републике Српске има све што је потребно за дијагностику, а терапију обезбјеђује Фонд здравственог осигурања Републике Српске. Захваљујући генералном директору УКЦ Републике Српске проф. др Влади Ђајићу у задње вријеме нам долази један од водећих стручњака у области лијечења ове инфекције из Београда и додатно едукује наш кадар. Тестирање је веома значајно, јер рана дијагностика доводи до раног лијечења. Особе са овом инфекцијом могу доживјети дубоку старост. У овом тренутку у Клиници за инфективне болести лијечимо 107 пацијената обољелих од ХИВ-а, а сви су стабилог здравственог стања. Желимо заједно са Фондом доћи до што боље терапије која се користи у свијету. У посљедној години су била два смртна случаја код којих је касно откривена болест“, нагласила је проф. др Антонија Верхаз, начелник Клинике за инфективне болести.