Поводом обиљежавања 15 година од оснивања Клинике интензивне медицине за нехируршке гране Удружење интензивиста заједно са УКЦ Републике Српске организује хибридну конференцију интернационалног карактера која је подржана од стране World Federation Intensive and Critical Care.
На скупу је учествовало 40 учесника, експерата из области интензивне медицине, те 7 представника националних удружења која се баве лијечењем критично обољелих пацијената.
„Част и задовољство ми је да се данас након 15 година могу вратити на почетке нашег рада. У ових 15 година смо направили један велики искорак. Данашња хибридна конференција има за циљ да направимо модел и модалитет да оно што смо ми направили овдје у овом простору, амбијенту и средни и друге земље које су у развоју могу преузети. Почаствован сам да су данас са нама колеге које су из земље окружења и Европе, те се укључују онлајн и учествују са нама у дискусијама“, нагласио је проф. др Пеђа Ковачевић, начелник Клинике интензивне медици за нехируршке гране УКЦ Републике Српске.
„Задовољство ми је што сам учествовала у стварању Клинике интензивне медицине за нехируршке гране. Ријетка је прилика да се човјеку у току његовог рада и каријери укаже оваква могућност да може по своме нахођењу искуства, а поштујући струку. Почели смо врло скромно са много проблема. Уложено је доста напора, рада и залагања. Данас када обиљежавамо 15 година видимо да је то једна респектабилна јединица која је изузетно квалитетна и парира другим центрима који се баве овом проблематиком, а која је једна велика добробит за УКЦ Републике Српске и становништво Републике Српске“, истакла је прим др Јадранка Видовић, анестезиолог.
„Први пут када сам дошла у Бања Луку прије 6 година на позив проф. др Ковачевића мислила сам да могу све онлајн урадити, али видела сам да се мора бити присутан тамо гдје радиш. Могућности које су имали су били знатно ниже него данас. Сада се увијек радујем када долазим након много едукација и размјене знања“, рекла је др сц. мед. Војка Горјуп, специјалиста интерне медицине, супспецијалиста интензивне медицине, УКЦ Љубљана.
„Веома ми је драго што сам данас овдје, те се захваљујем проф. Ковачевићу на позиву. На овако мало простору окупљен је велики број стручњака који ће овом приликом размјенити искуства и знања из области интензивне медицине, те у будућности сарађивати“, рекао др Данијел Ловрић из КБЦ Загреб.
„Задовољство је овдје бити на обиљежавању рада 15 година Клинике интензивне медицине за нехируршке гране и обиљежавање овакве једне годишњице представља један организован рад и свејсног улагања у едукацију кадра, опремљеност и људске ресурсе.
Управо смо због тога овдје да овакав модел рада упознамо и пресликамо у неким другим срединама. На овај начин желимо да да интензивне његе буду на исти начин организоване и да функционишу на исти начин у свим земљама било оне богатије или сиромашније“, рекао је проф. др Иван Палибрк, анестезолог из УКЦ Србије.
„Морам да кажем да долазим из установе гдје је јединица интензивне његе за нехируршке гране почела са радом као и у УКЦ Републике Српске, тј. били смо пионири. Ишли смо на исте едукације, правили исте кораке, а морам да кажем да је проф. Ковачевић био контакт особа са Мејо клиником и Хајделбергом . Ријеч је о веома комплексној медицини и процес оснивања овакве интензиве је минимум 10 година. Овом приликом честитам мом колеги проф. др Ковачевићу јер је селектирао праве људе и направио одличан тим који ради са једним мултидисциплинарним приступом и ова организациона јединица је високо позиционирана у региону“,рекао је проф. др Јован Матијашевић из Инстинтута за плућне болести Сремска Каменица.