Директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске проф. др Владо Ђајић и директор Научно-истраживачког центра за хирургију, трансплантологију и хематологију Минск Бјелорусија др Олег Олегович Румо потписали су данас Меморандум/Споразум о сарадњи којим је предвиђена сарадња у области здравствене заштите укључујући хирургију, трансплантологију, хематологију и интензивну медицину путем имплементације заједничких истраживања, обуке висококвалификованих професионалаца, те повећања нивоа стручности, препорука за лијечење и дијагностику пацијената.
„Захваљујем вам свима што сте данас у УКЦ Републике Српске, а посебан поздрав за амбасадора, директора др Олега Рума, моје сараднике и министра Шеранића. Данас је посебан дан за нас у УКЦ Републике Српске као и за наше пацијенте јер смо потписали меморандум о унапређењу сарадње између наше установе и једног од најбољих центара за трансплантацију у Европи из Минска. Ово је веома добра вијест за наше пацијенте који чекају трансплантацију, нарочито бубрега, али и других органа. Договорили смо повећање броја оперисаних пацијената у Бјелорусији. Према мојим информацијама до сада их је било 23, а данас ћемо радити на томе да буде још већи број оперисаних пацијената. Такође, договорили смо и да љекари из Бјелорусије долазе и едукују наше љекаре, а истовремено да наши љекари одлазе у Минск, те да усвоје нова знања и вјештине. Велико хвала нашим домаћинима, хвала Министарству здравља и социјалне заштите у Влади Републике Српске на подршци и предсједнику Милораду Додику који је био са високом делегацијом у посјети Бјелорусији. Овим унапређујемо здравствени систем Републике Српске и здравље наших становника“, рекао је проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске.
“Имам велику част да данас будем у Републици Српској и да представљам медицину Бјелорусије. Дозволите ми да се на почетку захвалим министру здравља и социјалне заштите др Алену Шеранћу и проф. др Влади Ђајићу директору УКЦ Републике Српске што су нам омогућили да посјетимо ово савремено медицинско здање. Моја данашња посјета представља наставак сарадње између Републике Српске и Бјелорусије која је договорена још 2020. године. Тада смо договорили да ћемо пружити Републици Српској сву могућу помоћ која се тиче процедура високотехнолошких трансплантација. Од тада је у Бјелорусији извршена трансплантација код више од 20 пацијената и сматрам да су упарво ти пацијенти најбоља потврда наших добрих пријатељских односа. Недавна посјета предсједника Републике Српске Милорада Додика Бјелорусији односно његов сусрет са нашим предсједником Александром Лукашенком дала је нови снажан имплус даљем развоју односа између Бјелорусије и Републике Српске. Веома ми је драго и задовољан сам што се након пола мјесеца од те посјете реализује ова посјета наше делегације како бисмо даље развијали односе са српским колегама. Данас сам имао прилику да видим једну од најсавременијих медицинских установа у којој раде висококвалитетни и високообразовани стручњаци и уз то се служе најсавременијом опремом на свјетском нивоу. Са директором УКЦ Републике Српске смо договорили да развијамо сарадњу не само у сфери трансплантологије, већ и у другим гранама медицине како бисмо заједнички постигли најбоље резултате. Потврда те наше намјере јесте потписан меморандум. Надам се да ће ускоро делегација из Републике Српске односно УКЦ-а Републике Српске посјетити Бјелорусију гдје ћемо успоставити нове хоризонте сарадње не само што се тиче знања из трансплантологије, него и у смислу едукације, образовања итд.“, рекао је др Олег Олегович Румо, директор Научно-истраживачког центра за хирургију, трансплантологију и хематологију Минск из Бјелорусије.
„Задовољство ми је што сам имао прилику да будем домаћин делегацији из Бјелорусије на челу са његовом екселенцијом господином амбасадором Бјелорусије, а такође имао сам прилику да у фебруару мјесецу посјетим Бјелорусију. Циљ ове посјете је управо да се унаприједи договор који се десио прије неколико мјесеци да се обезбиједе оперативније процедуре са Фондом здравственог осигурања Републике Српске и са Фондом солидарности, те да се на тај начин лакше одвија упућивање наших пацијената у Бјелорусију, не само одраслих него и дјеце. Желимо да видимо какве су могућности УКЦ Републике Српске да учини претрансплантационе и посттрансплантационе претпоставке како бисмо пацијентима омогућили да долазе брже у Бјелорусију, и да на тај начин смањимо трошкове лијечења. Зато је овај састанак данас изузетно важан да делегација из Бјелорусије види каквим условима располаже УКЦ Републике Српске, а сљедећи корак је и формирање тимова из Бјелорусије. Отворићемо и питање трансплантације других органа. Овом приликом захваљујем се свима који су омогућили да дође до ове сарадње”, рекао је др Ален Шеранић министер здравља и социјалне заштите у Влади Републике Српске.
„Захвалио бих се Министарству финансија Републике Српске, министру здравља др Алену Шеранићу, као и премијеру Републике Српске Радовану Висковићу. Посебну захвалност желим да изразим предсједнику Републике Српске Милораду Додику. Захвалио бих се медицинском тиму директора Владе Ђајића, те др Горану Топићу, што су ми омогућили да одем у Бјелорусију по нови живот, као и директору Трансплантологије др Олегу Олеговичу, његовом тиму, предивној земљи и предсједнику Александру Лукашенку“, рекао је Радомир Рокић, пацијент којем је извршена трансплантација бубрега у Минску.
“На првом мјесту желим да се захвалим уваженом министру Шеранићу, др Ђајићу и др Олегу Олеговичу што су тако брзо успјели да организују посјету и што смо урадили конкретне ствари у смислу побољшања сарадње. Сматрам да је здравствена заштита и помоћ оно најважније што се може урадити у дипломатији. Увијек ћемо пружити сваку потребну помоћ без обзира на то што се налазимо у Будимпешти. Бањалука је за нас близак град“, рекао је Уладзимир Улакховицх амбасадор Бјелорусије за БиХ са сједиштем у Будимпешти.