Данас је свечано отворен новореконструисани тријажни пункт Универзитетског клиничког центра Републике Српске у Сјеверном крилу. Јавности смо предочили шта желимо да постигнемо са увођењем тријаже по манчестерском систему у нашем Центру ургентне медицине, у којем је хитна медицинска помоћ доступна током 24 часа 365 дана у години.
„Хвала гостима и колегама из Словеније, Сарајева и Министарства здравља и социјалне заштите што су дошли и што су нас подржали у унапређењу једног од сегмената у УКЦ Републике Српске. Срећан сам што имам прилику да јавности прикажем наш тријажни пункт који ће радити по манчестер систему, гдје су стања по хитноћи приказана и по бојама. Тиме ћемо допринијети бржој тријажи наших пацијената, а и бржем пружању помоћи витално угроженим пацијентима. Овим смо унаприједили УКЦ Републике Српске да ради по принципима по којима раде и болнице у Европи и свијету. Прије само 5 и по година су хитни пацијенти вожени на локацију „Старе хирургије“ гдје је радио само један стари рентген и ништа више. Данас овдје у Ургентном центру имамо нови рентген, ултразвук, двије сале за реанимацију, ЦТ и двије сале за хитне операције“, истакао је генерални директор УКЦ Републике Српске проф. др Владо Ђајић.
„За нас је данашњи дан битан. Иза нас је велики посао, дани и мјесеци учења наших медицинских техничара уз помоћ наших колега из Словеније. Такође, била је и адаптација простора како бисмо могли радити. Хвала генералном директору УКЦ Републике Српске проф. др Влади Ђајићу што нам је све ово омогућио. Данас су са нама и колеге из других болница у БиХ, те колеге из Служби хитних помоћи. Код тријаже је битно нагласити да то ради медицинска сестра/техничар и тиме се испред њих ставља тежак задатак одлуке о степену хитноће за пацијенте. Наши медицински техничари у УКЦ Републике Српске су показали велики степен знања, мотивације и воље за радом“, нагласила је начелница Ургентног центра др Славица Зељковић.
„Поздрављам вас у име својих колегица и у своје лично име. Веома смо сретни што смо дио ове приче, тј. што смо учествовали у имплементацији манчестерског система тријаже пацијената у Ургентном центру УКЦ Републике Српске. Овај систем се примјењује веома дуго код нас, те знамо да је добар и сигуран за пацијенте. Обучили смо медицинске сестре/ техничаре за овај систем и веома смо задовољни како су они то прихватили и како га примјењују у свакодневном раду. Ово је историјски моменат за рад Ургентног центра УКЦ Републике Српске, а ја им желим срећу и да се још једном захвалим на гостопримству“, рекла је Тина Грос, специјалиста здравствене његе, инструкторица манчестерског система тријаже из УКЦ Љубљана.
„Хвала нашим колегама из Бањалуке и шире, поготово проф. др Ђајићу који нас је позвао. УКЦ Републике Српске је направио грандиозно дјело. Ово што смо видјели је прелијепо, импозантно и првенствено изузетно стручно. Ургентни центар је мјесто гдје пацијенти најчешће улазе у један клинички центар. Хвала свим колегама из УКЦ Републике Српске, колегама из Љубљане и надам се да ћемо и ми остварити један овакав вид сарадње“, рекао је доц. др Ален Пилав, в.д. генералног директора Клиничког центра Универзитета у Сарајеву (КЦУС).