Поводом обиљежавања „плавог“ мјесеца маја намијењеног интензивној медицини и лијечењу критично обољелих пацијената Клиника интензивне медицине за нехируршке гране организује предавање које ће одржати проф. др Иван Палибрк из Универзитетског Клиничког центра Србија. Управо у мјесецу намијењеном да се истакне важност интензивне медицине у нашој Клиници се уводи нова метода тј. индиректна калориметрија. Ријеч је о методи која служи за прецизну процјену енергетске тј. калоријске потрошње код критично болесних пацијента. На основу тога медицински професионалци раде индивидуализовану нутритивну терапију што значајно утиче на крајњи исход у лијечњу критично обољелих пацијената. Запослени у овој Клиници захваљујући подршци генералног директора проф.др Владе Ђајића и начелника проф. др Пеђе Ковачевића константно раде на унапређењу знања и вјештина.
„Прије свега желим да вас све поздравим и захвалим што сте данас у УКЦ Републике Српске. Захваљујем се колегама из Београда, првенствено проф. др Палибрку и његовим сарадницима. Значај обиљежавања овог мјесеца управо се огледа у томе да је значај интензивиста неизмјеран у лијечењу критично обољелих пацијената. О Клиници интензивне медицине смо говорили у више наврата. Ријеч је о организационој јединици која је као таква једина у БиХ и која напредује веома брзо, ширењем својих капацитета , константном едукацијом, увођењем нових метода у дијагностици и лијечењу критично обољелих пацијената. Захвалност за то прије свега дугујемо запосленим у овој Клиници, а највећим дијелом и начелнику проф. др Пеђи Ковачевићу“, рекао је др Слободан Хајдер, помоћник генералног директора за медицинске послове.
„Захваљујем колегама из нехируршке интензивне његе што су ме позвали да рамијенимо искуства у примјени индиректне калориметрије. Укратко, то је једна дијагностичка метода која је више позната професионалним спортистима. Она тачно одређује енергетску потрошњу током дана и она је неинвазивна метода. Као што се може примијенити код здравих, може се примијенити и код врло болесних пацијената, а храна је и лијек, као што је познато. Тачно дозирање енергетских потреба макро и микронутријената је веома важно, јер сувишан унос хране може да угрози критично обољелог пацијента. Зато је код њих важно примијенити правилну и одговарајућу количину енергије. Индиректна калориметрија значајна је и за научноистраживачке сврхе и она ће помоћи нашим колегама у Клиници интензивне медицине за нехируршке гране да прецизно и тачно могу да пренесу те податке у своје научноистраживачке радове. Примјена ове методе имаће изузетан значај у свакодневном раду“, рекао је проф. др Иван Палибрк.
„Први пут се у БиХ обиљежава „плави“ мјесец намијењен интензивној медицини и лијечењу критично обољелих пацијената. То је на неки начин показатељ гдје се ми налазимо у односу на период прије 30 година, јер је ово била земља која је била у четворогодишњем рату, разарању, одвајању и изолацији, те је тај период и на медицинску науку оставио ожиљак. Након тог периода и оснивања Клинике интензивне медицине за нехируршке гране ми овај мјесец обиљежавамо раме уз раме са свјетским љекарима интезивистима. Развој ове гране медицине не био био овакав да нисмо имали подршку генералног директора УКЦ Републике Српске проф. др Владе Ђајића затим и свих других институција које су увидјеле значај ове гране медицине. Као што је рекао проф. др Иван Палибрк ова дијагностичка метода ће нам помоћи у лијечењу најкритичнијих пацијената. Такође, ми смо едукациони центар за љекаре и код нас се ради научно-истраживачка дјелатност“, нагласио је проф. др Пеђа Ковачевић, начелник Клинике интензивне медицине за нехируршке гране.