Универзитетски клинички центар Републике Српске је највећа здравствена установа у Српској која је од доласка пословодства, на челу са проф. др сц. мед. Владом Ђајићем забиљежила значајне искораке у свом пословању.
Од отварања Клинике за кардиохирургију УКЦ Републике Српске које је уприличено 11. септембра 2022. године до сада је успјешно изведено више од 500кардиохируршких захвата. Операције су изведене уз подршку Института за кардиоваскуларне болести Дедиње и Института за кардиоваскуларне болести Војводине Сремска Каменица.
Поносни смо на на наша постигнућа, а посебно на чињеницу да је морталитет испод 1 %. Становницима Републике Српске обезбиједили смо врхунску здравствену услугу у нивоу европских и свјетских центара. Наши пацијенти не одлазе у инострантво како би обавили ове сложене захвате, смањени су трошкови породица пацијената као и трошкови Фонда здравственог осигурања Републике Српске. Настављамо са набавком најсофистицираније опреме, едукацијом нашег кадра широм Европе и унапређивањем наших услуга, а све у циљу пружања што боље здравствене заштите нашим пацијентима.
Поводом обиљежавања двогодишњице постојања Клинике за кардиохирургију УКЦ Републике Српске, начелник Клинике др Никола Шобот изразио је велико задовољство са до сада постигнутим резултатима.
„Послије вишегодишњег труда и рада, цијело наше залагање кулминирало је управо обиљежавањем оваквих годишњица и с поносом можемо истакнути да смо урадили преко 500 кардиохируршких операција, да се бавимо збрињавањем комплетне кардиоваскуларне патологије у смислу кардиохирургије. Прије свега велико хвала нашим колегама из Института за кардиоваскуларне болести Сремска Каменица и Дедиње, Клиници за кардиологију, као и цјелокупној подршци здравственог система, почевши од Министарства здравља, до управе УКЦ Републике Српске на челу са генералним директором проф. др Владом Ђајићем. Такође, желим да се захвалим свим запосленима у Клиници за кардиохирургију гдје смо овај посао изнијели на један врло професионалан начин и поносан сам на то што смо успјели да покренемо и хитни минимално инвазивни програм и све што што једна модерна Клиника за кардиохирургију подразумијева. Ту смо да заједно обиљежимо овај датум и исто тако да поставимо циљеве за даљи рад и надам се далеко већем броју и операција, увођењу нових технологија у медицини и ту смо даље да радимо“, изјавио је др Никола Шобот.
Начелница Клинике за кардиологију УКЦ Републике Српске проф. др Тамара Ковачевић Прерадовић нагласила је важност нераскидиве везе коју Клиника на чијем је челу има са Клиником за кардиохирургију, те најавила заједнички пројект ове двије клинике у скоријој будућности:
“Велико је задовољство да данас обиљежавамо другу годишњицу Клинике за кардиохирургију УКЦ Републике Српске, која од тренутка свог оснивања има једну нераскидиву везу и сарадњу са Клиником за кардиологију. Клиника за кардиологију као таква од 2007. године датира као самостална организациона јединица и трудили смо се да уводимо нове методе и нове подорганизационе јединице, од интервентне кардиологије, електрофизиологије, те развијајући се тако наравно сазрели су сви услови да смо у могућности да припремамо и испратимо пацијенте којима је потребна кардиохирургија. Свакако не треба превише разумјети кардиологију да би схватили да заокруживањем свих услуга, дијагностичких, терапијских, нехируршких, а сада и хируршких у могућности смо да пружимо најквалитетнију услугу када је у питању и кардиоваскуларна и дијагностика и терапија становника Републике Српске. Доктор Шобот и ја се ускоро надамо остварењу нашег сна, а то је да формирамо Национални институт за кардиоваскуларне болести Републике Српске уз подршку наше братске државе Србије и свих колега из Института Сремске Каменице и Дедиња који су несебично свих претходних година пружали нам подршку. Свакако, без подршке менаџмента УКЦ Републике Српске, Владе Републике Српске не бисмо ово могли да урадимо и надам се да ћемо овај најважнији сан ускоро сањати скупа са свим грађанима”, додала је проф. др Ковачевић Прерадовић.
Директор Института за кардиоваскуларне болести Војводине проф. др Александар Реџек посебно је похвалио тим љекара Клинике за кардиохирургију УКЦ Републике Српске на челу са начелником др Николом Шоботом, који су, вођени жељом за напретком, као и ентузијазмом генералног директора проф. др Владе Ђајића у посљедње двије године урадили јако пуно:
„До само пре две године Клиника за кардиохирургију УКЦ Републике Српске је деловала као сан. Захваљујући великом ентузијазму директора Владе Ђајића и управника Клинике за кардиохирургију др Шобота, овај сан је постао јава и ми данас славимо други рођендан Клинике за кардиохирургију. У првој години смо се трудили уз помоћ Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, као и нашим залагањем да поставимо основне процедуре и да имплементирамо све оно што у нашим установама већ годинама функционише. У овој другој години могу са великим задовољством да кажем да смо успели да унапредимо сам кадар Клинике за кардиохирургију у смислу да они већ сада раде самостално своје операције. У бројкама то значи да је на почетку овог пројекта из Института за кардиоваскуларне болести Војводине долазило 9 чланова, а данас долазе 3 члана, што говори да су велики сегмент посла преузели управо запослени Клинике за кардиохирургију УКЦ Републике Српске. Ово је велики искорак и велики успех свих нас. Ја у будућности желим успешан рад ове Клинике и сигуран сам у успешну будућност“, рекао је проф. др Александар Реџек.
Управник Клинике за кардиохирургију Института за кардиоваскуларне болести Дедиње доц. др Слободан Мићовић изразио је велико задовољство постигнутим резултатима.
„Све је почело полако заједничким снагама пре две године. Број операција који је урађен на Клиници за кардиохирургију УКЦ Републике Српске је заиста импозантан. Ово су одлични резултати, преко 500 успешно изведених операција. Тим кардиоваскуларног Института Дедиње је овде стално присутан, ми несебично делимо наше искуство и знање. Ми смо и одговорни да као национални Институт за срце Републике Србије долазимо и будемо велика подршка нашим колегама. Они врло брзо усвајају знања и вештине, тако да ја очекујем да се у наредном периоду потпуно осамостале. То наравно не значи да ми нећемо бити уз наше колеге, јер Београд и Бањалука су једно, и ми врло радо прихватамо све лекаре, сестре, техничаре који су послати на едукацију код нас. Ми ипак имамо огромно искуство, од 1978. године урађено је преко 65.000 кардиохируршких процедура и мислимо да имамо шта да пренесемо нашим драгим колегама. Ентузијазам са којим смо се сусрели, топлина дочека и пријатељски односи су нешто што нас је заиста пленило ове две године и сигуран сам да ће се наставити и у будућности. Честитам Влади Републике Српске, професору Ђајићу, доктору Шоботу и свим осталим колегама на великом успеху и желим да се ова сарадња и даље настави“, изјавио је доц. др Слободан Мићовић.