Том приликом, одржан је радни састанак којем су присуствовали др Севлид Хуртић, проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске, проф. др сц. мед. Дражан Ерић, др Слободан Хајдер, помоћник генералног директора за медицинске послове хируршких грана, др Никола Барош, начелник Клинике за пластичну и реконструктивну хирургију.
Повод за ову посјету је реализација програма преноса знања наших стручњака из дијаспоре у јавне институције у БиХ, који се имплементира од септембра 2023. године.До сада се програм имплементирао у Универзитету у Сарајеву, Универзитету у Бањалуци, Граду Сарајево Хисторијском музеју БиХ, а Универзитетски клинички центар Републике Српске има част да имплементира први здравствени пројекат у склопу програма преноса знања.
Као што вам је познато, један од највећих приоритета Универзитетског клиничког центра Републике Српске јесте улагање у људски потенцијал, који је наше највеће богатство тако да се још од 2018. године интензивно улаже у едукацију наших запослених широм свијета.
Планирано је да проф, др сц. мед. Дражан Ерић, специјалиста пластичне и реконструктивне хирургије који од 2018. године ради у највећој приватној клиници „Ал Емади“ у Дохи, Катар током петодневне посјете Републици Српској заједно са начелником др Николом Барошем и члановима тима Клинике за пластичну и реконструктивну хирургију изведе комплексне оперативне захвате те да одржи предавања.
„Ово је велики пројекат Министарства за људска права и избјеглице БиХ на који смо поносни. Од септембра 2023. године Министарство на чијем сам челу преузело је самостално да реализује овај пројекат. Већ смо десет стручњака из свијета довели у БиХ како би пренијели знање, а имамо већ сада њих 40 који чекају да дођу у БиХ. Драго ми је што на простору цијеле БиХ преносимо знања. Наставићемо даље и овом приликом позивам све директоре клиничких центара, ректоре, декане да ступе у контакт са нашим људима у иностранству, попуне апликацију и пошаљу у Министарство. Наша је обавеза да те људе доведемо. Такође, позивам студенте да прате ова предавања. Данашња посјета проф. др сц. мед. Ерића и његове операције данас у УКЦ Републике Српске су доказ да је ово успјешан пројекат“, рекао је министар Хуртић.
„Изузетно ми је драго што је мој колега проф. др Ерић данас са нама. Сутра ћемо имати предавање које ће се одржати за све специјализанте УКЦ Републике Српске, а ријеч је о најновијим достигнућима из пластично-реконструктивне хирургије. У сриједу ћемо изводити веома сложену операцију дефекта на поткољеници. Ова сарадња ће се наставити и ово је помак у смислу да љекар који је и раније сарађивао са нама сада нам помаже након стицања нових знања на Блиском Истоку. Хвала министру Хуртићу и пословодству УКЦ Републике Српске“, рекао је др Никола Барош.
„Желим да се захвалим министру др Севлиду Хуртићу што је омогућио овај пројекат и Министарству за људска права и избјеглице што доводи наше људе из иностранства да знање које су стекли из разних области управо у иностранству пренесу својим колегама. Такође, желим да захвалим и проф. др Влади Ђајићу и фасциниран сам шта је све урадио. Задњи пут у Бањалуци сам био 2016. године и могу рећи да овакав УКЦ би и Катар пожелио да има као и услове који су изванредни. Једно велико хвала и начелнику Клинике за пластичну и реконструктивну хирургију др Николи Барошу који је направио одличну Клинику коју сам јутрос обишао. Сам оперативни захват који ћемо извести је компликованији, јер ми покушавамо да урадимо неуромишићни трансфер за повреду перонеалног живца, тј. трансфер са задње стране поткољенице на предњу страну поткољенице. Компликована је операција јер се састоји из три оперативна захвата. Сви услови постоје у УКЦ Републике Српске, а кадар у Клиници је извандредан и неће бити проблема“, нагласио је проф. др сц. мед. Дражан Ерић.
„Желим да се захвалим др Севлиду Хуртићу и проф. др сц. мед. Дражану Ерићу што је пројекат почео да се реализује. Највећу корист од овог пројекта ће управо имати пацијенти и грађани Републике Српске. Циљ је да се људи са ових простора који су у иностранству доведу у УКЦ Републике Српске да своје знање и искуство пренесу запосленима како бисмо још бољу здравствену заштиту пружили нашим пацијентима“, истакао је проф. др Владо Ђајић.