Клиника за кардиохирургију у сарадњи са америчком компанијом ЛСИ организује Љетњу конференцију минимално инвазивне хирургије. Циљ организације овог научног догађаја је да се скупе стручњаци из читавог свијета како би се унаприједило лијечење наших пацијената и како би пружили што боље хируршко рјешење за операције срчаних залистака. Овом приликом у нашој установи су свјетски стручњаци из Њемачке, Грчке, Шведске и Аустрије који ће уз помоћ најмодерније технологије извести минимално хируршке захвате на срцу. Минимално инвазивне опеарције на срцу су релативно нови начин лијечења различите кардиоваскуларне патологије, у највећем броју срчаних залистака и подразумијевају приступ кроз мали рез за разлику од традиционалних приступа гдје се готово увијек пресијеца грудна кост. Минимално инвазивне кардиохируршке операције захтијевају високу обученост хирурга као и најновију технологију и опремљеност. У нашој установи је свјетски стручњак и број један из ове области проф. др Фахрад Бахтјари – кардиохирург, директор Клинике за кардиохирургију из БОНН-а – Њемачка. Све ово је још један од показатеља да је приоритет руководства наше установе на челу са проф. др Владом Ђајићем едукација нашег медицинског кадра и сарадња са стручњацима свјетског гласа из престижних здравствених установа. Циљ је да овакав стручни скуп постане традиција, а да Клиника за кардиохирургију УКЦ Републике Српске постане лидер из области минимално инвазивне хирургије.
“Захваљујем вам што сте данас у УКЦ Републике Српске. Поносан сам на чињеницу да је данас УКЦ Републике Српске пријестоница минимално инвазивне кардиохирургије. Са нама су овдје највећи стручњаци из Европе, те оперишу у нашим салама, са нашом опремом и са нашим љекарима. Велико хвала министру здравља др Шеранићу и руководству Републике Српске на подршци, те велико хвала колегама који су дошли овдје у нашу Бањалуку. Честитка др Николи Шоботу начелнику кардиохирургије и његовим сарадницима на једном великом успјеху уз обећање нашим становницима да ћемо наставити да развијамо нашу установу и здравствени систем Републике Српске“, рекао проф. др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске.
„С поносом могу да најавим седам операција које радимо минимално инвазивним приступом и оно што је важно да нагласимо да је данас са нама проф. др Бахтјари, број један из ове области и најбољи кардиохирург из минималне инвазивне хирургије. Поред тога успјели смо да постанемо регионални едукативни центар јер су данас са нама љекари из Шведске, Грчке, Аустрије који су ту да би учили од професора Бахтјарија. Такође, ту су и наши пријатељи и колеге из Сремске Каменице који су започели овај програм у Бањалуци. Кроз двије године смо постигли не само да имамо кардиохирургију која постиже импозантне резултате него да се ухватимо у коштац са најновијим трендовима из ове области, те да скупимо највеће стручњаке из Клинике за кардиохирургију. Поред тога компанија ЛСИ ће нас подржати и у будућности за нове пројекте као што је хибридна сала, хибридне процедуре и третман срчане слабости итд. Наши гости су одушевљени Клиником за кардиохирургију, одушевљени су Бањалуком, али ми даље постављамо себи нове циљеве у ка унапређењу здравственог система, а све у циљу што бољег лијечења наших пацијената“, рекао је др Никола Шобот начелник Клинике за кардиохирургију.
„Желим да се захвалим руководству УКЦ Републике Српске на челу са генералним директором проф. др Владом Ђајићем. Ово што данас радимо је техникологија која се не ради у свим центрима у свијету. Ја сам дошао овдје као представник својих колега из Шведске, да размијенимо знања и вјештине. Одушевљен сам државом, људима и приступом, а посебно сам одушевљен болницом, опремљеношћу и запосленима“, нагласио је др Карл Малм из Готхенбурга, Шведска.
„Прије свега желим да се захвалим гостима који су дошли из цијеле Европе, да раде оперативне захвате, али и колегама који су дошли на едукацију, те на тај начин помажу да се УКЦ Републике Српске развија. Ово показује да остварујемо стратешке планове о којима сам и раније говорио, а то је да прије свега остварујемо регионални центар за едукацију. И то не само за наше особље, него и колеге из региона, те у том сегменту Клиника за кардиохирургију предњачи. Друга ставка која и јесте најважнија је да се ова операција ради са резом до 2цм, што значи да је постоператвни опоравак бржи и лакши. Пацијенти се врло брзо врате својим свакодневним активностима и току живота. Желим још да нагласим да оваквим видом рада ми знатно смањујемо трошак здравственог система. Желим да честитам проф. др Влади Ђајићу на свесрдном вођењу установе, али и подршци коју пружа др Николи Шоботу. Желим и мом дугогодишњем пријатељу са студија др Николи Шоботу да се захвалим и што са иницијативом и ентузијазмом овјде ради са колегама које долазе из различитих европских земаља“, истакао је министар здравља и социјалне заштите др Ален Шеранић.
Тим анестезиолога Клинике за кардиохирургију већ двије године откако ова организациона јединица постоји у нашој установи обавља комплетно интензивно лијечење пацијената. Све ово вријеме преоперативно и постоперативно лијечење пацијената радили су потпуно самостално. Сам интраоперативни дио је рађен уз супервизију колега из Института за кардиоваскуларне болести Дедиње и Инстиута за кардиоваскуларне болести Сремска Каменица. Прије неколико дана Клиника за кардиохирургију је организовала Љетњу конференцију минимално инвазивне хирургије која је окупила велики број еминентних стручњака из читавог свијета. У нашој установи је оперисао свјетски број један из области минимално инвазивне кардиохиргије проф. др Фахрад Бахтјари. Са поносом можемо да кажемо да је наш анестезиолошки тим Клинике за кардиохирургију потпуно самостално водио комплетан анестезиолошки дио приликом операција које је изводио проф. др Фахрад Бахтјари што је још један од доказа успјешности и стручности наших медицинских професионалаца.