У Клиници за кардиологију је набављен апарат најсавременије технологије, високе резолуције слике и софтвера потпомогнутог вјештачком интелигенцијом, која омогућава добијање више информација о стању срчаног мишића и срчаних залистака за значајно краће вријеме. Апарат пружа могућност примјене најнапреднијих анализа срца, такозване стрејн- ехокардиографије, за све четири срчане шупљине. Захваљујући овом апарату постоји могућност бржег постављања дијагнозе, посебно код тешких хоспитализованих пацијената као и прецизније припреме пацијената којима је индикована кардиохирургија.

„ Добили смо апарат који је у основи ултразвучни преглед срца и то је убједљиво најчешћа дијагностичка техника и процедура коју користимо у кардиологији. Ово је најсавременија технологија која нам омогућава прецизнију дијагнозу и анализу структура које су досадашњим технологијама биле нејасно дефинисане. Напредна ствар које се ове технологије тиче јесте вјештачка интелигенција. Она види оно што људско око не може да види и примјети и то је нама изузетно важно да схаватимо раније шта је проблем и раније почнемо са терапијом, те спасимо људске животе. Самим тим можемо прецизније припремити пацијента за кардиохирургију како би и те операције биле што успјешније. Апарат је инсталиран прје два сата и прегледамо прве пацијенте. Хвала генералном директору и Влади Републике Српске што подржавају наше иницијативе, савремене технологије су скупе, али ми желимо да нашим пацијентима приуштимо исту ону услугу која се добија у Београду, Цириху, Њујорку. Вјештачка интелигенција омогућава да се у року од 2 минуте обави рачунање функције срца,  до сада нам је за то требало 15-20 минута. Ово је врло важно за критично обољеле пацијенте којима је потребна јако брза дијагностика“, рекла је проф. др Тамара Ковачевић- Прерадовић.

„Још једна од ствари на које смо поносни јесте сарадња Клинике за кардиологију и Клинике за кардиохирургију и даљи развој у лијечењу кардиоваскуларних болести. Ријеч је о апарату који је најмодернији, на којем су наши љекари обучени да раде и даје нама могућност што се тиче саме кардиохирургије да се боље припремимо за операције, и да правовремено дијагностикујемо све обољеле од кардиоваскуларних болести. Све нам то даје прилику да нашим пацијентима пружимо што бољу и што бржу услугу. Ја се захваљујем проф. др Ђајићу и проф. др Ковачевић што су нам омогућили овакве услове за припрему пацијената који захтијевају кардиохируршки третман“, рекао је др Никола Шобот.

„Хвала вам још једном што сте и данас овдје са нама. Са великим поносом и задовољством могу да кажем да је ово још једна побједа УКЦ Републике Српске. Успјели смо да набавимо апарат који је најбољи у овом тренутку у свијету, али оно што је много важније је то да смо успјели да едукујемо наше љекаре да добро раде на том апарату. Са набавком овог апарата скраћује се вријеме прегледа и постављају се прецизније дијагнозе, те се унапрјеђује лијечење наших пацијената. Настављамо са набавком најсавременије опреме и едукацијом кадра у УКЦ Републике Српске“, рекао проф. др Владо Ђајић.