Данас у УКЦ Републике Српске одржан је стручни састанак кардиолога и кардиохирурга посвећен подизању свијести о затајењу срца. Еминентни стручњаци овом приликом разговарали су о досадашњим искуствима лијечења терминалне фазе срчане слабости, преоперативној припреми и оптимизацији пацијената код терминалне фазе срчане слабости, савременој дијагностици срчане инсуфицијенције као и о кандидатима за трансплантацију.
„Велико хвала професору Путнику и професору Марковићу и мојим колегама са Кардиологије и Кардиохирургије. УКЦ Републике Српске прати трендове у дијагностици и терапији из свих области. Данас сам пресерећан што започињемо нову еру, еру могућности уградње срчане вјештачке пумпе код пацијената код којих је потребна трансплантација, а нисмо у могућности да нађемо донора односно природно срце. Надам се да ћемо ускоро уз помоћ цијењених колега из Србије кренути са овом операцијом у Републици Српској. Хвала још једном мојим колегама и гостима“, рекао је проф. др Владо Ђајић.
„Данас исписујемо историју кардиоваскуларне медицине Републике Српске. Иза нас је пуно учења, улагања, свега што су Влада и предсједник Републике Српске обезбиједили . Ми као струка трудили смо се да учимо, радимо и да унапређујемо. Данас говоримо о уградњи срчане пумпе код оних људи који су кандидати за трансплантацију, али нажалост сви ти људи не могу дочекати да доживе трансплант. Разговорали смо о томе које дијагностичке методе су потребне код тих пацијената. У могућности смо све да урадимо у УКЦ Републике Српске. Кардиохирургија се до те мјере развила за ове двије године да данас разговарамо о овој изузетно компликованој операцији. Захаваљујем се професору Путнику и професору Марковићу који су издвојили вријеме и дошли овдје. Разматрали смо конкретне пацијенте који имају индикације за ову операцију коју ћемо у најскоријем времену извести у Клиници за кардииохирургију“, рекла је проф. др Тамара Ковачевић Прерадовић, начелница Клинике за кардиологију.
„Ово је само наставак сарадње које наше две установе имају дуги временски период. Дружимо се, сарађујемо, размењујемо искуства, учимо једни од других. Велико ми је задовољство што ћемо имати прилику да овде у Републици Српској помажемо људима који имају терминалну срчану слабост. У УКЦ Републике Српске имамо Кардиохирургију и Кардиологију које су на врхунском нивоу и могу да задовоље потребе најкомплекснијих процедура које ми планирамо да радимо. У том духу смо и данас имали састанак и предавања. Надам се да ћемо у најскоријем временском периоду почети са овим најтежим процедурама у смислу уградње механичке потпоре циркулације и трансплантације срца“, рекао је проф. др Светозар Путник.
„Морам да се захвалим професорима Путнку и Марковићу из КЦ Србије , као и професору Ђајићу и мојим колегама. Отварање Кардиохирургије је управо донијело могућност да се бавимо овако комплекснијим пацијентима који имају јако лошу прогнозу и животно су угрожени. Ријеч је о јако скупом апарату, скупој пумпи и имамо обећање из Кабинета Предсједника да ће сносити трошкове уградње ове једне пумпе. Надам се да у наредној години можемо да очекујемо прву уграђену пумпу код пацијента из Републике Српске у Клиници за кардиохирургију УКЦ Републике Српске. То је показатељ колико смо нарасли и развили се, не само Кардиохирургија, већ УКЦ Републике Српске“, рекао је др Никола Шобот, начелник Клинике за кардиохирургију.
Данас на конференцији за медије се обратио пацијент Горан Рачић коме је проф. др Путник трансплатирао срце прије годину дана у Београду. Искористио је прилику да се захвали проф. др Светозару Путнику као и медицинском особљу Универзитетског клиничког центра Републике Српске.