Одјељење за ендокринологију УКЦ Републике Српске и Удружење ендокринолога и дијабетолога Републике Српске ове године су традиционално обиљежили „Свјетски дан борбе против шећерне болести“, који представља највећу свјетску кампању посвећену подизању свијести друштва о значају шећерне болести.
Тема овогодишњег Свјетског дана дијабетеса гласи “Оснаживање глобалног здравља.” Наши медицински професионалци су свим заинтересованим грађанима омогућили бесплатно мјерење нивоа шећера у крви и мјерење крвног притиска у Централном холу УКЦ Републике Српске.
Проф. др Звездана Рајковача, помоћник генералног директора за медицинске послове истакла је да је број обољелих у свијету од шећерне болести више од 500 милиона и трендови показују да се број обољелих повећава, те да ће до 2023. године бити око 650 милиона обољелих у свијету. „Статистика показује да сваких пет секунди на свјетском нивоу један становник умре од посљедица шећерне болести. То је податак који нас забрињава, али ове акције су значајне за становништво Републике Српске и не би само овај дан требали говорити о шећерној болести него то треба бити наша свакодневница, да се прича о здравој исхрани и о факторима ризика. Наша установа подржава све акције које имају за циљ превенција шећерне болести“, нагласила је проф. др Звездана Рајковача.
Проф. др Александра Марковић, предсједник Удружење ендокринолога и дијабетеолога Републике Српске и љекар Одјељења за ендокринологију и дијабетологију Републике Српске се прије свега захвалила колегама, УКЦ Републике Српске, студентима Медицинског факултета на подршци да се обиљежавање овог дана организује на овај начин у нашој установи.
Циљ ове кампање да се пробуди свијест како у јавности, тако и код пацијената који имају шећерну болест о значају овог обољења јер се деси да многи имају шећерну болест, а она није препозната на вријеме. На једног дијагностикованог пацијента имамо једног који није дијагностикован. Кад је у питању дијабетес вриједи правило половине, односно пола пацијената има откривену болест, а пола не. Такође, код половине којој је диганостикована болест, половина није добила терапију на вријеме или користе неадекватну терапију.
„Циљ овакве акције је да се подстакну они који немају шећерну болест, а који су у ризику да га добију, да се барем једном годишње јаве на мјерење и контролу шећера у крви. Ризичне категорије прије свега они који у својим породицама имају обољеле од шећерне болести, затим гојазни пацијенти, старији од 45 година, труднице које су некада имале било који поремећај везано за шећер, лица са високим притиском и повишеном масноћом. Дијабетес болест савременог доба, са трендом раста у будућности. Према подацима са којима располаже ово Удружење у Републици Српској инциденца обољених је око 10 одсто, од тога највише у Добоју, па Бањалуци. Тако да можемо закључити да од дијабетеса у Републици Српској је око 70.000 лица“, рекла је проф. др Александра Марковићева.
Пацијентица Невенка Бодирожа се захвалила медицинским радницима УКЦ Републике Српске на оваквим акцијама. „Код мене је измјерен шећер 6,1 и морам се придржавати правилне исхране. Грађани сваке године треба да посјећује овакве акције јер боље сваку болест открити на вријеме како би лијечење било ефикасније“, истакла је Невенка Бодирожа.
На иницијативу Међународне федерације за дијабетес и Свјетске здравствене организације Свјетски дан борбе против дијебетеса обиљежава од 1991. године сваке године 14. новембра.