Клиника за кожне и полне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске и Удружење доктора за кожне и полне болести “Кутис” су организовали Школу атопије за родитеље дјеце обољеле од екцема у Сали за предавање УКЦ Републике Српске.
Ово је други пут да се у нашој установи организује школа која говори о комплексности дерматитиса и важности едукације за обољеле и њихове родитеље.
Појам атопија представља насљедну склоност која се манифестује бурнијим реаговањем на уобичајене стимулансе из спољашње средине, односно алергене. Већина људи у контакту са овим алергенима нема никакве проблеме, али ће особе које имају имунолошки поремећај у контакту са њима развити одређене симптоме.
Манифестације атопије могу бити на кожи када се говори о екцему – алергијском дерматитису, на дисајним органима – астма или алергијски ринитис и на очима када се јавља алергијски коњунктивитис. Ово обољење се јавља код 20 до 30 одсто дјеце предшколске доби. Већина дјеце га прерасте одрастањем, али од пет до 10 одсто носи симптоме и у одраслој доби.
Школа атопије данас представља златни стандард у лијечењу атопијског дерматитиса/екцема који је честа хронична болест у дјетињству и која се, нажалост, јавља и у одраслој доби.
„Хвала уваженој колегиници из Загреба, хвала мојим колегама са Клинике за дерматовенорологију и Клинике за дјечије болести. Поносан сам, данас је субота, нерадни дан, а амфитеатар у нашем клиничком центру је пун здравствених радника и родитеља, што показује да је овај семинар веома оправдан и да ће сигурно дати резултате. Као што сте имали прилику видјети, прије пар дана смо овдје имали пресс о најсавременијим и минимално инвазивним операцијама грудног коша и разних других области. Данас говоримо о обољењу које онемогућује нормално функционисање и које ствара велике проблеме. Наша жеља јесте да едукујемо наше здравствене раднике и љекаре, да едукујемо родитеље и становнике како би боље схватили проблем и истовремено да омогућимо примјену савремене терапије како би тегобе биле што мање. Циљ сваког од нас јесте да излијечимо све и једну болест. Настављамо и даље са развојем Универзитетског клиничког центра Републике Српске, настављамо даље да едукујемо наше запослене и унапређујемо здравствени систем Републике Српске“, нагласио је Др Владо Ђајић – Др Владо Ђајић, генерални директор УКЦ Републике Српске.
„Сретни смо и задовољни што данас другу годину имамо школу атопије, која је у свијету препозната као један веома важан едукативни начин прије свега за пацијенте, односно за родитеље уколико су дјеца у питању која имају атопијски дерматитис, а и за наше колеге који нису дерматолози који су нам се данас придружили, зато што у лијечењу ове болести је неопходна мултидисциплинарност, јер у лијечењу атопијског дерматитиса не учествује само дерматолог, него и педијатар, породични доктор, нутрициониста, а често и психолог, психијатар, зато што је то нажалост болест која није само болест коже, него она ремети квалитет живота изазивајући и друге здравствене тегобе, тако да у лијечењу ове болести потребно је укључити читав тим љекара“, истакла је проф. др Јагода Балабан, начелница Клинике за кожне и полне болести.
„За педијатра и са имунолошке стране ово је јако значајан скуп због имуносупресивне и имуномодуларне терапије све дјеце са којима долазима у контакт. Атопијски дерматитис првенствено лијече дерматолози, међутим са имунолошке стране потребна је опсервација уколико се ради о имуносупресивној и имуномодуларној терапији“, истакао је др Желимир Ерић, педијатар и имунолог из Клинике за дјечије болести УКЦ РС.
„Част ми је да заједнички радимо и част ми је ево већ другу годину заредом бити овдје као гост. Атопијски дерматитис је најуже подручје с којим се ја бавим и то је једна кронична упална болест коже која има своје фазе погоршања и побољшања, а база доброг лијечења атопијског дерматитиса је добра едукација родитеља и добра едукација пацијената. Тек онда када знају што болест јест и коју терапију имају на располагању, који су могући нежељени и жељени учинци терапије, онда могу приступити исправно терапији. Зато стварно велика похвала за школу атопије, то су интегративни структурирани програми који обједињују тимове стручњака различитих специјалности. Видјели смо колики је интерес родитеља управо за школом атопије, колико смо питања добили сада након првог сета предавања, тако да хвала цијелом тиму што су ме позвали као госта“, изјавила је др Нивес Пустишек, супспецијалиста дјечије дерматологије.