Удружења гинеколога и опстетричара Републике Српске у сарадњи са УКЦ Републике Српске организује Базични курс колпоскопије, који се одржава данас и сутра у Клиници за гинекологију и акушерство УКЦ Републике Српске.
Полазници ће на курсу бити упознати са инструментима и техником прегледа, терминологијом и документацијом, очитањем налаза.
Теме су колпоскопија у специфичним случајевима, трудноћа, атрофија, орална контрацепција, терапија и праћење пацијента итд.
Курс је намијењен специјалистима и специјализантима гинекологије и акушерства. Планирано је 50 полазника. Пријављени учесници долазе из Бихаћа, Сарајева, Тузле, Бијељине, Добоја, Приједора, Градишке и других градова из Босне и Херцеговине. Највећи број учесника је из УКЦ Републике Српске и Дома здравља Бањалука.
„На све начине покушавамо да примијенимо све савремене методе и све оно што је потребно да побољшамо стање наших пацијенткиња. За колпоскопију постоје тачно одређене индикације када се ова метода ради“, нагласила је проф.др Весна Ећим, начелник Клинике за гинекологију и акушерство.
„Ово данас је јако важан скуп како би полазници што више научили о патологији рака матернице и о свим преканцерозама. Наиме јако је важно да се што прије и у Босни и Херцеговини установи предрак и рак матерничног врата. Од 2003. године до данас морталитет од ове болести смањио се за 50%, а исто и рано откривање рака грлића матернице смањио се за половину. Женама од 24 до 60 година старости, у размаку од једне године направи се папа тест и уколико су налази негативни, сваке три године жена је позвана од стране свог гинеколога да се поново уради папа тест“, рекао је проф. др Изток Такач из Марибора.
„Годинама улажемо напоре да нашим младим докторима пренесемо колико је важно добро знати посао, сарађивати и примењивати искуства. Задовољство је бити данас овде и одржати едукацију младим докторима. Важно је да жене знају да предрак и рак немају никакве симптоме и нема другог начина осим редовног прегледа се он открије путем колпоскопије, методом која не зависи од модерне технологије него доктора који га погледа“, изјавила је проф. др Весна Кесић из Београда.
„Ми смо направили школу колпоскопије, курс којег држимо већ 16ти, 17ти пут и заиста смо велики број гинеколога из Србије и земаља региона едуковали из ове области. То је школа која је европска и по европским стандардима. Подразумева један интерактивни приступ, заиста је корисна едукација која подразумева и практична знања, решавање дилема које заједнички у групи решавамо. Сви који прођу ову школу колпоскопије постају заиста заљубљени у колпоскопију, јер овај посао се не може да ради ако га не волиш. За рак грлића матернице је познато да је то сексуално преносива болест, која најчешће захвата жене у 30тим и некад после 50тих година живота“, рекао је проф. др Радомир Живадиновић из Ниша.
„Увијек сам пресрећан и презадовољан када овдје у нашем клиничком центру организујемо едукацију нашег кадра. Ово је прилика да наше колеге из других медицинских центара и наши љекари размијене знања и искуства и пренесу их на младе колеге. Руководство УКЦ Републике Српске подржава рад и професионални развој младих колега и њихов одлазак на едукације у престижне клиничке центре Европе и свијета“, изјавио је генерални директор УКЦ Републике Српске проф. др Владо Ђајић.