Тозилектомија је најчешће извођена операција у дјечијем узрасту у свијету. Операцијом се уклањају у потпуности непчани крајници код дјеце гдје су присутне честе упале истих и која су често на антибиотским терапијама.

Одређен број дјеце има увећане крајнике који им ометају дисање и гутање, али немају честе упале и нису често на антибиотским терапијама и код њих се у свијету изводи операција- Тонзилотомија – дјеломично (парцијално) уклањање крајника, тако да дио крајника остаје у организму и даље имају своју имунолошку улогу.

Постоји више техника тонзилотомије, а једна од најмодернијих је коблација. То је је скоро безболна метода, са минималним крварењем и веома погодна за једнодневу хирургију. Већина земаља у окружење је већ прешла на њу. По први пут у Републици Српској у УКЦ Републике Српске је се изведена операција овом методом. Прва операција је изведена под надзором др Домагоја Бутигана из КЦ Вараждина.

„Настављамо са развојем нашег УКЦ Републике Српске . Данас имамо лијепу вијест и за наше млађе и старије пацијете. Заједно са колегама из Хрватске почињемо са минимално инвазивном операцијом крајника која ће смањити могућност крварења и компликација. Истовремено ће се смањити и вријеме које пацијент проводи у болници. Велико хвала колегама из Хрватске и честитам својим колегама оториноларинголозима. Наша обавеза јесте да унапређујемо рад наше здравствене установе и да квалитет наших услуга буде на нивоу еминентних клиника Европе и свијета“, рекао је проф. др Владо Ђајић.
„ Хвала УКЦ Републике Српске и Клиници за болести уха, грла и носа на позиву. Ријеч је о релативно новој техници у свијету која се примњује да би се смањио постоперативни бол, могућност компликација, крварења као и вријеме проведено у болници, те како би се дјеца што брже вратила свакодневним активностима, а и родитељи били мање на боловању док су дјеца кући након операције. Операција је релативно једноставна и сигурна“, рекао је др Домагој Бутиган из Опште болнице Вараждин.
„Овом прилком желим да се захвалим колеги др Бутигану који је дошао да нам помогне да се уведе нова метода која је изузетно значајна нарочито за дјецу. Морам да нагласим да се ова метода користи не само код дјеце која имају честе тонзилитисе, него и код дјеце које имају опструктивне „слееп апнее“ односно која имају прекид дисања током сна што се дешава услијед увећаних тонзила. Ова метода ће нам бити значајна код ових малих пацијената чак и прије три године старости. Овом приликом желим да се захвалим колегама из Клиничког центра Вараждин, као и руководству УКЦ Републике Српске. Посебну захвалност за проф. Ђајића нашег генералног директора који нас је подржао у едукацијима и омогућио набавку опреме како би се ови захвати могли извести, рекла је др Зорица Новаковић, начелница Клинике за болести уха, грла и носа.