Изградњом јужног крила ЦМБ-а, коначно ће бити ријешена једна од највећих бољки Универзитетског клиничког центра Републике Српске а то је мијешање оних пацијената који долазе на прегледе и оних који леже на стационару. Овај начин организације ће такође довести до повећаног броја амбулантних пацијената, а до смањења дана лежања пацијената на стационару. На овај начин повећавамо фреквенцију пацијената. Јужно крило ЦМБ-а ће се изводити у двије фазе. Фаза И обухвата ламелу А и ламелу Б.
I Фаза – Југ 1, први дио ламеле А подразумијева подрумски дио, затим сутерен у којем се налази Центар за радиотерапију на површини од 1500м2, који је у потпуности изграђен и пуштен у функцију. Центар за радиотерапију представља најсавременији центар за лијечење пацијената зрачењем на цијелом Балкану и пружа пацијентима Републике Српске и Босне и Херцеговине могућност лијечења у својој земљи. И фаза обухвата и радове на нивоу приземља на којем се налази Дијагностички ценар завода за радиологију који је 2011-те проширен, пуштен у рад и преименован у Завод за клиничку радиологију. И спрат и остали дио И фазе је реализован конструктивно, са завршеном фасадом, кровом, уземљењем и громобранским инсталацијама. На свим етажама са коридорима и вертикалним комуникацијама (лифтови и степениште) успостављене су међусобне везе, као и везе са Централним објектом.
I Фаза – Југ1, други дио ламеле Б-централни дио је наставак радова првог дијела И фазе који се односе на извођења машинских, електро и хидро инсталација и свих завршних радова у грађевинарству у циљу оспособљавања лијевог крила јужног дијела ЦМБ-а. Други дио изградње ће обухватити и све остале радове на партерном уређењу испред јужног дијела ЦМБ-а.
II Фаза – Ламела Ц представља лијево крило Јужног дијела ЦМБ-а као конструктивну ламелу. У овом дијелу објекта у сутерену смјестиће се Дијагностика нуклеарне медицине, кардиологија и реуматологија. У саставу кардиологије биће изграђена и опремљена сала за интервентну кардиологију – ПАЦЕ МАКЕР. Овим пројектом биће опремљена још једна сала за интервентну кардиологију,док су грађевински радови за исту салу и још једну која се преноси из постојеће сале у ЦМБ-у ( укупно двије ) дефинисани у радовима И Фазе –Југ1,други дио ламела Б-централни дио. На нивоу приземља налазиће се неурологија и неурохирургија, ендокринологија, пулмологија и торакална хирургија, гастроентерологија и абдоминална хирургија и управа поликлинике, а на И спрату биохемијски лабораториј, урински лабораториј, имунохемијски лабораториј, хематолошки лабораториј, офталмологија и оториноларингологија.
У грађевинском смислу је најзахтјевнија Дијагностика нуклеарне медицине која заузима већи дио сутерена, а за потребе деконтаминације отпадних вода искориштен је простор подрума. Заштита од зрачења урађена је по елаборату који је израдио Институт за јавно здравство Р.С. – Центар за заштиту од зрачења.
Диспозиција појединих одјела је урађена у складу са пројектном документацијом која је ревидована и усвојена од стране Универзитетске болнице Клинички центар .
Основна архитектура, материјали и детаљи треба да представљају континуитете са пројектом И Фазе изградње јужног дијела, те у смислу пројектне документације оба објекта Фазе И и Фазе ИИ са улазним дијелом треба посматрати као јединствену документацију.
II фаза- Ламела Ц одвија се као Имплементација III фазе Пројекта модернизације болнице у БиХ ( у складу са ЕДЦФ Споразумом о кредиту бр.БиХ-3 ). Потписивање уговора између Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске и „Самсунг Ц&Т“ корпорације, водеће компаније „Самсунг Ц&Т – Намхунг“ конзорцијума 11.12.2012. године
Дозвола и одобрење (од стране КЦБЛ)
• Дозвола за припремне радове: 8.4.2013. године
• Главна грађевинска дозвола: 17.6.2013. године
Трајање изградње
У јуну 2013. године, тачније 21.06.2013. године почели су радови на изградњи II фазе ламеле Ц Јужног крила.
Истог дана извршено је исколчење контура објекта и отпочели су радови на ископу темељне јаме.
Већ почетком јула, 01.07.2013. године почињу први бетонски радови који завршавају 21.10.2013. године
Након тога приступа се радовима на машинским, електро и водоводним инсталацијама унутрашњег дијела као и завршним унутрашњим радовима. Радови су трајали нешто више од годину дана и завршени су 31.12.2014. године.
Дана 29.11.2013. године почињу радови на постављању фасадне столарије и трају до 15.02.2014. године. У то вријеме почињу и радови на припреми и постављању фасадних треспа панела и ти радови завршавају 01.08.2014. године.
Након завршавања преградних зидова и инсталација приступило се радовима припреме и бојења унутрашњих зидова и плафона, као и радовима на унутрашњој столарији.
Упоредо са овим радовима одвијали су се и радови на постављању електро и машинских инсталација (утичнице, прекидачи,прикључци…), као и припрема за монтажу специјалне опреме за нуклеарну медицину.
Радови су завршени 31.12.2014. године након чега се приступило монтажи медицинске и немедицинске опреме и намјештаја.
Дана 12. фебруара 2015. године представници компаније ГЕ из Мађарске скупа са колегама из Пољске, задуженим за механичко инсталирање дијела капиталне опреме за УКЦ Републике Српске (ПЕТ ЦТ, СПЕЦТ ЦТ и дигитални мамограф) су стигли у Бања Луку.
Капитална опрема за нуклеарну медицину као и ултразвукови, траке за трчање и остала разна ГЕ медицинска опрема је допремљена из складишта у Копру (4 велика шлепера).
У петак, 13. фебруара 2014. године почео је истовар капиталне и друге опреме. Мањи дио опреме је истоварен у складиште УКЦ РС (ултразвукови, траке за трчање и сл.), а већи (капитална медицинска опрема) у простор објекта испред дијела који припада Нуклеарној медицини и у сам простор Нуклеарне медицине.Истовар опреме, узевши у обзир њену тежину, је био доста компликован зато што се морало водити рачуна да не дође до оштећења/пуцања подова. Стога су се користиле велике ПВЦ плоче као подлошке за подове.Истовар опреме је прошао беспријекорно и колеге из Мађарске и Пољске су радили даноноћно како би надгледали и помагали приликом истовара и транспорта опреме.
Дигитални мамограф је испоручен у за то предвиђен простор. Захваљујући колегама из Техничке службе, постављене су недостајуће ригипс плоче на плафон и стављена одговарајућа расвјета. Простор је очишћен и спреман за инсталацију дигиталног мамографа.
Служба обезбјеђења УКЦ РС је активно учествовала у цијелом процесу истовара робе (ослобађање паркинга испред објекта ТЕБ-а) као и касније (надгледање новоизграђеног објекта као и складишта УКЦ РС у које је смјештена опрема). Механичка инсталација капиталне опреме је протекла без проблема и у складу са планираним.
Радови на трафо станици ТС-5 су почели у септембру 2014. године и трајали до краја 2014. године.