Дана 03.6.2010. године у Центру за дојку Клиничког центра Бања Лука урађена је прва биопсија sentinel лимфног нодуса код пацијенткиње са карциномом дојке методом предоперативне лимфосцинтиграфије и интраоперативном детекцијом сентинела мобилном гама пробом.

Према дефиницији, sentinel лимфни нодус је први нодус који прима аферентну лимфну дренажу из малигног тумора. Корист за наше пацијенткиње се састоји у томе да се код негативног сентинел лимфног нодуса изоставља дисекција аксиле а самим тим се отклања и ризик од настанка постоперативног лимфедема руке.

Оперативни захват је урадила екипа у саставу: Проф. др Брано Топић. Др Александар Гузијан, др Давор Граховац и инструментарка Дарија Маријанац у сарадњи са колегама из Завода за нуклеарну медицину, Проф. др Звездана Рајковача и др Јасенка Мијатовић.