Клиника за очне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске и Удружење офталмолога РС су у периоду од 12. до 18. марта обиљежили Свјетску недјељу борбе против глаукома и на тај начин подигли свијест грађана о овом веома честом офталмолошком обољењу.
Грађани су 14. марта 2017. године у периоду од 08:00 до 14:00 часова у холу Поликлинике УКЦ РС (локација Паприковац – Јужно крило), могли бесплатно да обаве прегледе који се примјењују код скрининга на глаукомско обољење, а подразумијевају мјерење очног притиска, преглед предњег сегмента ока, преглед очног дна као и анкетирање.На скринингу за глауком укупно је прегледан 271 пацијент (128 мушкараца и 143 жене). Од укупног броја прегледаних, дијагноза глаукома је искључена код 222 пацијента, док је сумња на ово обољење уочена код 26 пацијената. Они ће у наредном периоду бити упућени на даљу дијагностичку обраду кроз Кабинет за глауком како би се могла потврдити, односно искључити поменута дијагноза. На основу измјереног интраокуларног притиска и налаза на очном живцу, са сигурношћу се може рећи да је код 2 пацијента дијагностикован глауком и да је започето њихово лијечење.
Подсјећамо да је глауком назив за групу болести, боље рећи симптома, који доводе до оштећења очног живца и, на глобалном нивоу, водећи је узрок иреверзибилног сљепила. Јавља се у неколико различитих облика и бројни фактори могу утицати на његову појаву. Неки од фактора ризика за настанак глаукома су висока кратковидност, висока далековидност, позитивно породично насљеђе, животна доб изнад 40 година, траума, шећерна болест, упална стања. Водећи и најснажнији фактор ризика је повишен интраокуларни притисак. Он је уједно и једини фактор на који се може дјеловати у лијечењу глаукома. Глаукомско обољење је често оскудне или потпуно одсутне симптоматологије све до узнапредовалог стадијума или потпуног сљепила. Због тога се и назива „тихи крадљивац вида“.
Глауком не може да се излијечи, али зато може да се контролише. Изузетно је важно да се ова болест рано дијагностикује, зато што су у таквом случају велике шансе да се вид сачува. То је и основни разлог због којег се сваке године, током Свјетске недјеље борбе против глаукома, обавља бесплатан скрининг на глауком за грађане.
Напомињемо да се свим особама старијим од 20 година препоручује да једном у 3 до 5 година обаве преглед код специјалиста офталмолога и измјере очни притисак, док се особама старијим од 40 година, које имају било који од ризичних фактора, препоручује мјерење очног притиска једном годишње.
И ове године очекујемо да ће резултати скрининга на глауком значајно утицати на превенцију сљепила у нашем друштву.