У периоду од 26. до 28. маја 2017. године, у Бањалуци у Банском двору, одржани су јубиларни, 25. по реду Мајски пулмолошки дани.
Овогодишњи стручни скуп окупио је око 260 стручњака из Босне и Херцеговине, земаља окружења и Европе и по први пут из Сједињених Америчких Држава. Презентовани су радови из области пулмологије и различитих грана медицине које имају додир са пулмологијом. Први “Мајски пулмолошки дани” окупили су 1992. године само четири љекара пулмолога, те кроз наредни период прерасли у међународни скуп, који има интердисциплинарни карактер. На њима, поред пулмолога, данас учествују хирурзи, кардиолози, патолози, инфектолози, интензивисти, физијатри, интеристи и остали стручњаци.
Скуп је био подијељен на четири тематске цјелине: опструктивне болести плућа (хронична опструктивна болест плућа-ХОПБ и астма), гранулаоматозе и болести плућног интерстицијума, пулмолошка онкологија и васкуларна обољења у пулмологији.
Предвиђа се да ће хронична опструктивна болест плућа, која је сада четврти узрок смртности, до 2030. године заузети треће мјесто, а главни фактори ризика су пушење и аерозагађење. Болести интерстицијума (ткива између врећица ваздуха у плућима) постају све већи проблем у популацији. Број обољелих од плућних карцинома у Републици Српској нажалост расте из године у годину. Карцином плућа данас има удио и до 50% у укупном броју обољелих од карцинома. Презентована су и најновија достигнућа у терапији с циљем да се подигне квалитет лијечења и сви пацијенти лијече на исти начин. Васкуларна обољења у пулмологији се све чешће дијагностикују и захтијевају мултидисциплинарни приступ.
По први пут, у склопу “Пулмолошких дана”, одржан је у сарадњи са стручњацима из Сједињених Америчких Држава, курс интензивне терапије за око 40 учесника, с циљем да унаприједи лијечење најтежих пацијанта и да пацијенти и у другим здравственим установама добију исти ниво његе као у Универзитетском клиничком центру Републике Српске.
Ове године сви учесници имали су прилику да присуствују интерактивном предавању Алберта Папија, који је један од најчувенијих доктора из области ХОБП-а и астме у Европи, те творац многих лијекова за ове болести.
Према ријечима проф. др Мирка Станетића, предсједника удружења пулмолога/пнеумофтизиолога Републике Српске дијагностика и лијечење у РС не заостају за свијетом и пацијентима је омогућено лијечење по савременим смјерницама и стандардима у Клиници за плућне болести УКЦ РС, те се мали број пацијената шаље на лијечење у установе изван Републике Српске. Пулмологија је еволуирала у изузетно снажну грану медицине, која је равноправна са другим интернистичким гранама.
На скупу су презентована оригинална истраживања, стручни радови, те ревијална предавања из области пулмологије и сродних дисциплина, који су као и претходних година, објављени у часопису Удружења пулмолога/пнеумофтизиолога Републике Српске – Респиратио, те доступни и у електронској форми на адреси www.респиратио.инфо. Рријеч је о зборнику радова који живи у континуитету и прерастао је у савремен стручни часопис.