Monthly Archives: November 2013

Prvi decembar – Svjetski dan AIDS-a

Savjetovalište Klinike za infektivne bolesti obilježiće i ove godine Svjetski dan AIDS-a u namjeri da pruži svesrdnu podršku osobama koje žive sa HIV-om, tu među nama, a i u svijetu.
Prema UNAIDS report on the global AIDS epidemic 2013  procjenjuje se da u svijetu trenutno živi 35.3 miliona ljudi s ovom bolesti, koja je početkom osamdesetih godina dvadesetog vijeka, kada je otkrivena, postavila pred svijet dotad neviđene medicinske, socijalne i pravne izazove. Od početka ove pandemije infekciju je steklo oko 75 miliona ljudi. U našoj sredini sa HIV-om se živi od 1989.godine.
AIDS 2013Zahvaljujući primjeni visoko aktivne antiretrovirusne terapije od 1996.godine do danas broj umrlih se znatno smanjio (2005.god. od AIDS-a je u svijetu umrlo 2.3 miliona ljudi, a 2012.godine 1.6 miliona ljudi).  Lijekove dobija 9.7 miliona oboljelih od HIV bolesti, što je samo 61% onih kojima su potrebni.
U Republici Srpskoj u 2013.godini dobili smo osam novih bolesnika oboljelih od HIV bolesti, pet muškaraca i tri žene. Pod našim nadzorom je trenutno 37 osoba koje žive sa HIV-om, 30 muškaraca i 7 žena. Antiretrovirusnom terapijom liječi se njih 34. Unazad dvije godine nismo imali letalnih ishoda kod ovih pacijenata, iako je  kod njih četvero bolest prepoznata u terminalnoj fazi, kada su zadovoljeni kriteriji dijagnoze AIDS. Rano prepoznavanje bolesti i uključivanje antiretrovirusne terapije dok je još imuni aparat u dobroj funkciji (CD4 limfociti < 500 cells/ul) garantuje dug i kvalitetan život, pod uslovom da se lijekovi redovno uzimaju pod nadzorom specijaliste do kraja života. Veliko ohrabrenje dali su primjeri uspješnog rješavanja HIV infekcije kod transplantiranih koštnom srži davaoca koji su  imali delta-32 mutaciju i stoga odsutne kemokinske koreceptore CD4 limfocita, te je usmjerilo istraživanja novih lijekova u ovom smjeru (blokada kemokinskih koreceptora).

Iako su rezultati liječenja HIV bolesti, bez obzira, u kojoj fazi je ono započelo, takvi da se nazivaju Lazarovim sindromom (Isus je Lazara podigao od mrtvih) te pružaju ohrabrenje i nadu oboljelim, zabrinjavaju stigma i diskriminacija ovih pacijenata, koji su veliki problem i u znatno naprednijim sredinama nego što je naša. Ove pacijente ne odbacuju samo laici i neinformisani, već i medicinski profesionalci. U našoj sredini još uvijek medicinsku pomoć oboljelom od HIV bolesti odbijaju pružiti oni koji su se na to obavezali Hipokratovom zakletvom, a na sahranu umrlog od AIDS-a ne dolaze ni sveštena lica, koja se u obraćanju javnosti povodom vjerskih praznika ne ustručavaju da ovu bolest nazovu Božjom kaznom onima koji ne žive u skladu sa Božjim zapovijestima.
Upravo zato entuzijasti Savjetovališta Klinike za infektivne bolesti svake godine dobrovoljnim radom u svoje slobodno vrijeme, a uz podršku Global fonda (koji je nabavio testove) i nevladinih organizacija (AAA, Udruženje oboljelih od hepatitisa B18, Viktorija, Poenta) u zadnjoj sedmici novembra i prvoj sedmici decembra pružaju svim zainteresiranim usluge besplatnog, anonimnog, dobrovoljnog i savjetovanog testiranja na HIV prema rasporedu koji je u prilogu, a sa ciljem da se o ovoj problematici što više novo nauči, te da se razbiju predrasude o oboljelim, u osnovi kojih je neznanje.

Raspored rada Savjetovališta Klinike za infektivne bolesti od 25.11.do 06.12.2013.godine možete preuzeti  pdf ovdje

25/11/2013|

IN MEMORIAM

risto kozomara18. novembra 2013. godine je iznenada preminuo kolega, uvaženi ljekar, oftalmolog prof. dr sc. med. Risto Kozomara ( 1948-2013). Njegovu iznenadnu smrt dočekali smo sa tugom i nevjericom. Prof. dr sc. med. Risto Kozomara je rođen 17. avgusta 1948. godine u Glamoču gdje je završio osnovnu školu. U Banjaluci završava Gimnaziju, a potom u Sarajevu upisuje Medicinski fakultet koji završava sa odličnim ocjenama. Po završetku fakulteta specijalizaciju iz oblasti oftalmologije upisuje u Beogradu. Nakon završenog fakulteta radio je kao ljekar opšte prakse Doma zdravlja u Skender Vakufu/Kneževo, nakon čega je obavljao i direktorsku funkciju u istoj ustanovi. U Kliničkom centru Banjaluka je radio u periodu  od 1980. do 2003.godine, gdje je obavljao je niz funkcija, petnaest godina je bio u ulozi načelnika Klinike za očne bolesti gdje je svojim nesebičnim i srčanim pristupom prema pacijentima i zalaganjem unaprijedio rad Klinike za očne bolesti. Nakon toga, u periodu od 2003. do 2007. godine je obavljao funkciju generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka gdje je svojim zalaganjem i ličnim primjerom uticao na povećanje obima dijagnostičko-terapijskih procedura u liječenju pacijenata. Ne možemo da ne spomenemo ni njegov pedagoški rad jer je kao profesor na Medicinskom fakultetu Banjaluka nesebično prenosio svoje znanje i iskustva budućim ljekarima. Obavljao je funkciju predsjednika Udruženja oftalmologa RS, a bio je i član Komore doktora medicine RS i član predsjedništva Doktora medicine RS. Pred kraj života je obavljao funkciju Rektora Panevropskog univerziteta „Apeiron” Banjaluka. Bio je poseban, a običan, bio je veliki, a skroman. Više ga nema među nama, ali ostaje duboko urezano njegovo djelo u našim srcima, mislima, riječima. Neka mu je vječna slava i hvala.
Komemorativna sjednica povodom smrti prof. dr sc. med. Riste Kozomare će se održati u srijedu 20. novembra 2013. godine u 11:00 časova u Banskom dvoru, a sahrana će se održati istog dana u 14:00 časova na groblju Sveti Pantelija( Borik)u Banjoj Luci.

19/11/2013|

Više od milion i po procedura u Kliničkom centru Banjaluka u prvih 9 mjeseci

milion i po proceduraKlinički centar Banjaluka u prvih 9 mjeseci 2013. godine liječio je 52 i po hiljade pacijenata nad kojim je provedeno više od milion i po pojedinačnih dijagnostičkih i terapijskih procedura. Hirurške klinike Kliničkog centra Banjaluka obavile su 32 hiljade operativnih zahvata. Najveći broj operativnih zahvata urađen je na Klinici za ginekologiju i akušerstvo, koja je od početka godine obavila 6600 operativnih zahvata. U Klinici za opštu i abdominalnu hirurgiju, Klinici za traumatologiju i Klinici za urologiju obavljeno je 8000 operacija za 9 mjeseci.
„Briga o više od hiljadu pacijenata koji su svaki dan smješteni na našim klinikama, oko 5500 hiljada pojedinačnih procedura dnevno, oko 120 operacija dnevno, sve su to podaci koji pokazuju da je Klinički centar najveća i najvažnija zdravstvena ustanova u Republici Srpskoj i nosilac zdravstvenog sistema Republike Srpske. Mi smo odlučni u misiji da vodimo proces razvoja zdravstva Republike Srpske i zato svakodnevno ulažemo maksimalne napore da pružimo što bolju i efikasniju zdravstvenu zaštitu. Da bismo ostvarili još bolje rezultate i liječili naše pacijente po standardima evropskih bolnica potreban je timski rad, podrška Fonda zdravstvenog osiguranja i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, “ rekao je dr Boris Goronja, pomoćnik direktora Kliničkog centra Banjaluka za medicinske poslove. Klinički centar Banjaluka u oktobru je proveo više od 6000 različitih dijagnostičkih i terapijskih procedura i poboljšanjem usluga ostvario rekordan broj bodova od kad je uveden DRG sistem (metoda za obračunavanje vrijednosti bolničkih usluga klasifikacijom bolnički liječenih pacijenata) u aprilu 2011. godine. Klinike Kliničkog centra u oktobru su provele procedure vrednovane iznosom od 5500 bodova prema DRG sistemu, što je za hiljadu bodova više u odnosu na prethodni mjesec i mjesečni prosjek vrijednosti usluga od početka ove godine.

15/11/2013|

Terapijska edukacija oboljelih od šećerne bolesti u Kliničkom centru Banjaluka

oboljenje od secerne bolestiTerapijska edukacija oboljelih od šećerne bolesti  predstavlja temelj farmakološkog uspjeha u kliničkoj praksi. Oboljeli od šećerne bolesti, osposobljeni znanjem o svojoj bolesti I liječenju, preuzimaju aktivnu ulogu u vođenju bolesti i lakše ostvaruju ciljne vrijednosti glikemije i HbA1c, što može usporiti progresiju bolesti i odložiti komplikacije. Strukturisani model edukacije u liječenju šećerne bolesti tipa 1 kod odraslih osoba  u Kliničkom centru Banjaluka primjenjuje se od 2008. godine kada su u organizaciji farmaceutske kompanije Roche-diagnostics na Sveučilišnoj klinici za dijabetes “Vuk Vrhovec” u Zagrebu edukovana tri ljekara i dvije medicinske sestre za sprovođenje “Accu Chek” programa edukacije sa osnovama Düsseldorf-skog modela ) za pacijente na intenziviranom inzulinskom liječenju.  Edukacijom o ŠB, savladavanjem terapijskih vještina kroz samostalno doziranje inzulina prema unosu ugljenohidratnih jedinica, savjetovanjem o postupcima prilikom suočavanja sa problemima u toku vođenja bolesti, pacijenti se motivišu na aktivnu brigu o svom zdravlju. Rad u okviru edukativnog programa sa odraslim osobama oboljelim od  šećerne bolesti tipa 1 na intenziviranom inzulinskom liječenju u Kliničkom centru Banjaluka evaluiran je u nekoliko navrata, a rezulatati istraživanja su objavljeni u međunarodnoj reviji i na više stručnih skupova. Evaluiran je uticaj edukacije na glikoregulaciju tokom 12 mjeseci, pri čemu je vrijednost HbA1c smanjena za 1,8 % u prvih šest mjeseci, odnosno 1,2% nakon 12 mjeseci od sprovedene edukacije. Ukupna dnevna doza je značajno smanjena po obavljenoj edukaciji sa 39,81 i.j. na 36,55 i.j. a uspješnost na testu poznavanja vođenja dijabetesa popravljena sa 33% na 67%.
Od 2012. godine, strukturisana edukacija oboljelih od šećerne bolesti tipa 1 uvrštena je na spisak usluga Kliničkog centra Banjaluka koje su priznate od strane Fonda za zdravstveno osiguranje, čime je data institucionalna podrška edukaciji kao ravnopravnom terapijskom modalitetu.
30. oktobra 2013. godine u Centru za dijabetes i endokrinologiju obavljena je dodatna edukacija 4 ljekara i 3 medicinske sestre čime je završena  sertifikacija svih zaposlenih ljekara našeg odjela za izvođenje “Accu Chek” edukacijskog programa za oboljele od šećerne bolesti tipa 1 na intenziviranom inzulinskom liječenju. Na taj način obezbijediće se kontinuitet u izvođenju strukturisanog programa edukacije i povećati broj edukovanih pacijenata iz cijele Republike Srpske. U narednom periodu očekuje se primjena “Accu Chek” strukturisanih edukativnih programa za oboljele od dijabetes melitusa tipa 2 kroz koje će se podići nivo znanja o samozbrinjavanju, postići psihosocijalno osnaživanje  i očekivano poboljšati glikoregulacija najbrojnije populacije oboljelih od šećerne bolesti.

15/11/2013|

Prijateljska donacija: 344 dušeka za bolje uslove liječenja u Kliničkom centru Banjaluka

duseci mtelKompanija M:tel donirala je 344 dušeka za potrebe Kliničkog centra Banjaluka. Prijateljskom podrškom M:tela ukupne vrijednosti 50 hiljada KM kreveti i sobe potpuno su osvježene u 23 klinike Kliničkog centra.
„Klinički centar ima prijatelje. M:tel je jedan od onih koji su uvijek tu. Sa zadovoljstvom promovišemo ovu aktivnost jer želimo da pokažemo da postoje kompanije koje brinu, koje dijele svoju energiju i svoje dobro sa zajednicom u kojoj posluju, koje su tu kad je potrebno i koje shvataju značaj Kliničkog centra. M:tel je prepoznao situaciju i donirao nam udobnost i kvalitet za potrebu koja u svakodnevnoj borbi da obezbijedimo osnovna sredstva za liječenje pacijenata ne dospije na vrh liste prioriteta za obnavljanje. Ova vrlo vrijedna donacija je signal nama da privredna zajednica ipak vidi tu našu borbu i da je uz nas,“ rekao je dr Duško Račić, v.d. generalnog direktora Kliničkog centra Banjaluka.
Kompanija M:tel jedan je od najvećih prijatelja i donatora Klinčkog centra Banjaluka već dugi niz godina, te je ova donacija nastavak saradnje i prepoznavanja potreba za poboljšanje uslova liječenja i rada u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Srpskoj.
“Ovom donacijom smo potvrdili svoju opredeljenost da poslujemo društveno odgovorno. Između ostalog, omogućili smo majkama da praznik rođenja deteta dočekaju na novim dušecima u Kliničkom centru Banjaluka, ali i drugim ljudima da im oporavak bude lakši i brži. Naša namera je da svojim primerom motivišemo i druge privredne subjekte da pomognu onima kojima je najpotrebnije,” rekao je Goran Vlaović, generalni direktor kompanije M:tel.
Primjer je već slijedila kompanija „Schwam“, koja je dobavljač dušeka, poklanjajući Kliničkom centru i 240 jastuka. Primopredaji donacije u Klinici za neurologiju prisustvovao je generalni konzul Republike Srbije u Banjaluci, koji je istakao da se humanitarnim aktivnostima M:tela, kao kompanije s većinski srpskim kapitalom, dodatno učvršćuju veze između Republike Srbije i Republike Srpske i dodao: “Ljubav se najbolje manifestuje darivanjem. Zato, neka i ovi darovi budu simbol naše privrženosti Republici Srpskoj i svim njenim građanima”.

13/11/2013|

Podrška razvoju vaskularne hirurgije u Kliničkom centru Banjaluka

razvoj vaskularne hirurgijeČeška kompanija „Vexim“ donirala je ultrazvuk i osnovni set instrumenata za vaskularnu hirurgiju, te univerzalni retraktor za potrebe Klinike za vaskularnuhirurgiju Kliničkog centra Banjaluka. Donacijom u medicinskoj opremi zaokružen je projekat češke vlade i privrednika razvoju vaskularne hirurgije u Republici Srpskoj. Opremanju hirurških sala prethodilo je stručno usavršavanje šest vaskularnih hirurga i hirurške sestre Kliničkog centra Banjaluka u najprestižnijim bolnicama kad je u pitanju ova oblast medicine u Brnu i Pragu, u zemlji koja je poznata po – vaskularnoj hirurgiji.
„Bolesti krvnih sudova sve su veći izazovi i važno je da pratimo tempo i znanjem i tehničkim kapacitetima. Svaka donacija u opremi je značajna jer ona znači bolje mogućnosti da radimo brže, kvalitetnije i efikasnije. Najznačajnija su, ipak, ulaganja u naše ljude, prilike da nauče vrhunske metode i tehnike liječenje prema posljednjim trendovima u medicini. Ponosni smo na naše ljekare i trudićemo se da njihova edukacija i razvoj ostanu naši prioriteti,“ rekao je dr Boris Goronja, pomoćnik direktora za medicinske poslove Kliničkog centra Banjaluka.
Donacija kompanije „Vexim“ dio je projekta „Podrška izgradnji kapaciteta i tehnučka pomoć za vaskularnu hirurgiju u BiH“, nastalog nakon potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između Ambasade Republike Češke u BiH, Češke razvojne agencije, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Kliničkog centra Banjaluka, Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i Opšte bolnice u Foči.
„Ja se nadam da ćemo u budućnosti nastaviti saradnju, a postoji i ideja da se sa bolnicama u Republici Češkoj nastavi saradnja u cilju unapređenja zdravstvene zaštite pacijenata,“ rekao je Vernes Čošabić, direktor kompanije „Veksim“.
Podrška češke vlade razvoju vaskularne hirurgije u BiH počela je prije sedam godina, a njegova ekselencija, ambasador Republike Češke, Tomaš Sunjog, koji je prisustvovao primopredaji donacije u Kliničkom centru, potvrdio je da će saradnja u oblasti vaskularne hirurgije biti nastavljena i u sljedećim godinama, a unapređenje zdravstvene usluge u Bosni i Hercegovini i u naredne tri godine.

13/11/2013|

Pacijenti donirali Klinički centar Banjaluka

pacijenti donirali kcČlanovi Udruženja građana oboljelih od limfoma „Snaga“, pacijenti Kliničkog centra Banjaluka, donirali su 130 kompleta posteljine, ćebad, jastuke, igračke, slikovnice, bojanke i drugu nemedicinsku opremu za nekoliko klinika Kliničkog centra Banjaluka. Poseban značaj donacije za Klinički centar je to što pacijenti doniraju Klinički centar.

„Humanost ljudi koji najbolje mogu da razumiju kroz šta prolaze djeca i odrasli ljudi na klinikama kojim poklanjaju, čini nas dodatno srećnim jer možemo da pomognemo ovim ljudima, koji to vraćaju na najhumaniji način – pomažući druge pacijente. Ova donacija nam posebno znači jer je ovo signal našim ljekarima koji liječe ove ljude da pacijenti prepoznaju njihovu stručnost, njihovu posvećenost i brigu o njima. Takođe, ovo je i motivacija za nas u rukovodstvu i za sve nas medicinske radnike Kliničkog centra da damo više od maksimuma da našim pacijentima pružimo najbolje od sebe i Kliničkog centra kako bismo im omogućili kvalitetniji život,“ rekao je dr Duško Račić, v.d. direktora Kliničkog centra Banjaluka.

Više od 130 kompleta posteljine šivene za svaki krevet pojedinačno, 20 jastuka, 20 deka, igračke, bojanke, bojice, stalak za kišobrane, oglasna tabla i ogledalo, te pretplata na dvoje dnevnih novina raspoređeni su na Klinici za unutrašnje bolesti, Klinici za dječije bolesti, Klinici za dječiju hirurgiju, Klinici za infektivne bolesti , Klinici za bolesti uha, grla i nosa, pacijenti donirali kc1Klinici za psihijatriju i Klinici za torakalnu hirurgiju. Svaki komad donacije biran je s posebnom pažnjom kako bi bio prilagođen potrebama pacijenata, posebno jer na mnogim od klinika kojim je donirana oprema pacijenti borave i po nekoliko mjeseci, te im je, pored osnovnih sredstava kojih na navedenim klinikama nikad ne može da bude previše, potreban i sadržaj koji može da im olakša svakodnevicu u bolnici u nemedicinskom smislu.

„Udruženje građana oboljelih od limfoma “Snaga“  nastoji da ovom donacijom učini boravak pacijenata u Klinici za onkologiju i malih pacijenata u Odjeljenju za hematoonkologiju Klinike za dječije bolesti Kliničkog centra što prijatnijim i da se tokom liječenja i boravka u bolnici – jer svi mi se liječimo ovdje -osjećamo što više kao kod kuće,“ rekla je Aleksandra Gordić, predsjednik Udruženja građana oboljelih od limfoma „Snaga“.

Sredstva za donaciju Kliničkom centru Banjaluka od 5500 KM izdvojena su od sredstava koja su Udruženju donirali predsjednik Republike Srpske, grad Banjaluka, kompanija „SHP Celex“ Banjaluka, DIS – Teatar Banjaluka, te Klub poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Saradnju Udruženja i Kliničkog centra svojim prisustvom primopredaji donacije podržao je i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, dr Dragan Bogdanić.

06/11/2013|

Održan sastanak posvećen implantologiji i savremenim tehnikama koje se primenjuju u pripremi alveolarnih grebenova za prijem implantoloških nadoknada

vijesti za web11. i 12. oktobra 2013. godine pod pokroviteljstvom grada Rima je održan u prostorijama Sapienza Univerziteta Evropski sastanak posvećen implantologiji i savremenim tehnikama koje se primenjuju u pripremi alveolarnih grebenova za prijem implantoloških nadoknada. Težište analiza koje su bile prikazane je bilo na slučajevima sa redukovanom kosti te načinima augmentacije kao i prednostima i nedostacima materijala za nadoknadu. Tako su analizirane kompjuterizovane metode za hiruršku i protetsku pripremu (prof. Pompa i prof. Casseta), tkivni inžinjering u primeni augmentacije maksilarnih sinusa ( prof. Grassi), primena homologne kosti i PRGF ( dr Saritori). O ograničenjima implantološke terapije u zavisnosti od opšteg stanja pacijenta govorio je dr Sapundžiev dok su o povezanosti implantologije i estetike govorili dr. Pimenta i dr Vivas. Dr Nenad Tanasković iz klinike za maksilofacijalnu hirurgiju izložio je svoja iskustva u primeni Piezo tehnike u pripremi resorbovanih alveolarnih grebenova te primeni implantata uskog promera kod pacijenata sa redukovanom kosti. Prikazani su slučajevi podeljeni prema anatomskim regijama gornje i donje vilice jer razlike u gustini i strukturi ovih kostiju zahtevaju primenu različitih, složenih protokola kod istih pacijenata.

05/11/2013|

Štedne knjižice majkama beba rođenih na Međunarodni dan štednje

dan stednje gakPredstavnici Hypo-Alpe-Adria-Bank a.d. Banjaluka posjetili su Kliniku za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Banjaluka i majkama svih beba rođenih 31. oktobra 2013. uručili štedne knjižice s novčanim ulogom od 50KM povodom Međunarodnog dana štednje.
„Smatramo da u ovoj našoj situaciji treba da potpomognemo natalitet i nagradimo i bebe i majke koje su iznele celu trudnoću. Ovo je jedna od najdražih akcija, kako meni lično, tako i našoj upravi i trudićemo se da je nastavimo i narednih godina,“ rekao je Petar Stefanović, direktor Odjela marketinga i korporativnih komunikacija Hypo-Alpe-Adria-Bank a.d. Banjaluka.
Hypo Alpe Adria Banjaluka već 10. godinu podjelom štednih knjižica majkama novorođenih beba obilježava Međunarodni dan štednje.

01/11/2013|