Dr Baysinger, dr DiMiceli i dr GolicUdruženje anesteziologa i reanimatologa Republike Srpske, Klinika za anesteziju i intenzivno liječenje i Klinika za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u sklopu intenzivne saradnje sa neprofitnom humanitarnom organizacijom simboličnog imena Kybele (anatolijska boginja majka) iz SAD-a održali su četverodnevnu Radionicu na temu Anestezija u porodiljstvu (opstetriciji).Organizacija Kybele, posvećena poboljšanju uslova poroda širom svijeta, razvila je edukacioni model koji funkcioniše tako da  ljekari volonteri koji dolaze iz SAD-a, Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva, Evrope i Australije  projekte sprovode u zemlji domaćina. Primjenjuju  timski i  multidisciplinarni (anestezilozi, ginekolozi-akušeri, medicinske sestre, babice, neonatolozi, internisti,…) pristup koji vodi ka osnovnom cilju – sigurnijem i manje bolnom porodu.

Četverodnevnu cjelodnevnu radionicu, koja se sastojala prvenstveno iz praktičnog dijela  (tzv. hands-on obuke) u operacionim salama Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC RS te teoretskog dijela tokom kojeg su se razmatrale prednosti regionalne anestezije u opstetriciji  vodili su volonteri Kybele, uvaženi stručnjaci Vandebilt Univerziteta, SAD, prof. dr Curtis Baysinger i doc. dr Mary DiMiceli.

Tokom razgovora sa poslovodstvom UKC RS na čelu sa generalnim direktorom prof. dr Mirkom Stanetićem, načelnikom Klinike za anesteziju i intenzivno liječenje doc. dr sc. med. Darkom Golićem i šefom Porodilišta doc. dr sc. med. Dragicom Draganović,  prof. dr Baysinger je naglasio da je fasciniran ne samo znanjem i vještinama naših anesteziologa već i entuzijazmom specijalizanata koji je osjetio proteklih dana u salama GAK-a.
Prisutni su došli do zaključka da je tokom proteklih desetak godina učinjen veliki pomak u anesteziji, ne samo po pitanju znanja i vještina naših anesteziologa, već i po pitanju organizacije njihovog rada i pravca u kojem idu. Primjer multidisciplinarnog pristupa anesteziji predstavlja i održana radionica, tokom koje su naši anesteziolozi i ginekolozi akušeri krenuli u usavršavanje specifične akušerske anestezije zasnovane na regionalnoj (epiduralnoj, spinalnoj i kombinovanoj) anesteziji.

Doc. dr sc. med. Mary DiMicelli je istakla da je više nego očigledno da naši ljekari, anesteziolozi i ginekolozi akušeri rade sve u cilju povećanja sigurnosti poroda, kako za majku tako i za dijete, te da vjeruje da će se, nakon uspostavljanja tjesnije saradnje anesteziologa sa ginekolozima akušerima i dodatnog usavršavanja tehnika regionalne anestezije, u narednom periodu ista krenuti standardno primjenjivati tokom porođaja u UKC RS.

Na sastanku je načelno dogovoren nastavak saradnje sa neprofitnom humanitarnom organizacijom Kybele, a dolazak uvaženih stručnjaka iz SAD-a se planira za april i maj 2017. godine. Generalni direktor prof. dr Mirko Stanetić  je, u znak zahvalnosti za
uloženi trud i zalaganje , gostujućim edukatorima simbolično uručio zahvalnice.

Iako se u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske regionalna anestezija (epiduralna, spinalna i kombinovana) u porodiljstvu praktikuje još od 2011. godine ipak se  većina carskih rezova radi  u opštoj a ne spinalnoj anesteziji.

Cilj ove i budućih radionica realizovanih u saradnji sa gostujućim edukatorima iz Amerike,  jeste da, tokom vremena, povećamo procenat carskih rezova koji se rade u spinalnoj anesteziji te da na taj način ostvarimo osnovni cilj – sigurniji i lakši porod, rođenje živog i zdravog djeteta uz maksimalnu sigurnost majke pri porodu.

Naši anesteziolozi intenzivno rade na kratkom uputstvu za sve trudnice, buduće porodilje u kojima će se na jednostavan i razumljiv način, u skladu sa smjernicama Udruženja akušerskih anesteziologa, objasniti davanje epiduralne i spinalne anestezije prilikom poroda.

Spinalna anestezija je metoda koja se najčešće koristi u ginekologiji. Može se primijeniti i kod planiranih i kod hitnih carskih rezova, nastupa brzo i sa malom dozom anestetika.Generalno gledajući prednosti spinalne anestezije u odnosu na opštu leže u tome da je  spinalna anestezija  obično sigurnija za porodilju i dijete, da porodilja nije pospana nakon porođaja te da joj se na taj način omogućava da ranije uspostavi kontakt sa svojim djetetom i započne dojenje, da je i dijete budnije te da se uspostavlja bolja kontrola bolova nakon porođaja.

Opšta anestezija je neophodna u određenom broju hitnih stanja, ili ako postoji neki zdravstveni razlog zbog kojeg je regionalna anestezija neodgovarajuća.

Epiduralna anestezija se često koristi za olakšanje bola tokom porođaja  pri čemu se koristi rastvor lokalnog anestetika male koncentracije, u većoj dozi nego kod spinalne anestezije i  treba duže vremena da bi nastupilo dejstvo. Epiduralna analgezija se može pojačati ukoliko je potrebno da se uradi carski rez.

Dr Golic i dr Draganovic Dr Golic i dr Baysinger