PET CT slikaU Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske PET/CT je zvanično pušten u rad krajem februara mjeseca 2016. godine. Isporuka ovog aparata je realizovana kroz projekat Koreja III (Faza III Projekta modernizacije bolnica u BIH) čiji ugovarač je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS. Od 24. februara 2016. godine do danas urađen je 18F-FDG PET/CT sken kod 177 pacijenata.

PET/CT snimanje prvenstveno se upotrebljava kod onkoloških oboljenja (80-90%), može se upotrijebiti i kod neuroloških oboljenja (za postavljanje dijagnoze Alchajmerove demencije, Parkinsonove bolesti, epileptičnih žarišta), u kardiologiji (za procjenu stanja srčanog mišića).

Prednosti koje ovo snimanje ima za bolesnika su:

  • Rano i precizno otkrivanje bolesti, raširenosti oboljenja kada to nije moguće drugim dijagnostičkim metodama
  • Prilikom sumnje na rezidualnu bolest, otkrivanje recidiva bolesti i metastaza
  • Procjena uspješnosti liječenja

Ovim snimanjem omogućen je izbor najboljeg tretmana. PET/CT snimanje nije pogodno za sve vrste karcinoma. Zato svaki bolesnik dostavlja neophodnu dokumentaciju o svom oboljenju, a o izvođenju snimanja odlučuje tim ljekara različitih specijalnosti (konzilijum).

Snimanje se obavlja jednom sedmično u skladu sa brojem pristiglih zahtjeva, a zahtjev za PET/CT i uputstvo za pacijente dostupni su na web stranici UKC Republike Srpske. Ljekar specijalista koji upućuje pacijenta na PET/CT (najčešće je u pitnaju onkolog, hematolog, pulmolog, gastroenterolog, ginekolog, pedijatar, hirurg…) dužan je da popuni zahtjev za PET/CT i dostavi ga u Klinički zavod za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlijezde UKC Republike Srpske. Zahtjevi pristigli do petka u 11 sati razmatraju se na sjednicama Konzilijuma za PET/CT (svakog ponedjeljka od 10:30). Konzilijum donosi odluku o medicinskoj opravdanosti izvođenja ove procedure u svakom pojedinačnom slučaju. Nakon donesene odluke pacijenti se obavještavaju o terminu, kao i potrebnoj pripremi za izvođenje pretrage.

Pacijenti su dužni da dostave uputnicu u Klinički zavod za nuklearnu medicinu i bolesti štitne žlijezde. Rok očitanja nalaza je 7 dana, ali su svi dosadašnji slučajevi završeni u roku 48 sati.

U očitanju nalaza zajedno učestvuju ljekari specijalisti nuklearne medicine i radiolozi iz Kliničkog zavoda za radiologiju.

Planirano je da se u 2017. godini, pored 18F-FDG započne sa snimanjem i sa drugim pozitronskim radiofarmacima. U toku je procedura registracije pretraga 18F-holin, koja je od posebnog značaja za oboljele od karcinoma prostate i dobro diferentovanog karcinoma jetre, kao i radiofarmaka 18F-DOPA, koji se koristi u dijagnostičkoj obradi oboljelih od feohromocitoma, neuroendokrinih tumora, dobro diferentovanog medularnog karcinoma štitne žlijezde i primarnih tumora na mozgu.

**Šta je PET/CT? PET/CT je visokosofisticirani uređaj u slikovnoj i funkcionalnoj dijagnostici u medicini, kombinacijom PET-a (pozitronske emisijske tomografije), koji pokazuje intenzitet metabolizma glukoze u stanicama, te CT-a (kompjutorizirane tomografije), koji pokazuje anatomiju i morfologiju organa, daje nam informacije o patološkim odstupanjima, kako u funkciji, tako i u morfologiji. PET/CT-om se dobije precizna, tačno određena trodimenzionalna slika unutrašnjosti ljudskog tijela i njegovih organa i sistema, što ljekaru daje mogućnost odabira najboljeg postupka liječenja kod bolesnika s malignim, srčanim i neurološkim oboljenjima. Osnovna razlika između PET-a i CT-a je u tome što PET-om gledamo primarno funkciju, a CT-om anatomiju organa, dok onda kod PET/CT-a dobijamo istovremeno informaciju i o funkciji i o morfologiji organa, tj. tačno se anatomski može odrediti gdje se nalazi područje pojačane akumulacije radiofarmaka, dakle “živo” tumorsko tkivo. Kod neuroloških oboljenja PET/CT omogućava uvid u moždani metabolizam i time indirektno u neuronalnu aktivnost te raspodjelu receptora u mozgu, što je u neurologiji i psihijatriji od posebnog značaja.

PET CT - Natasa Egeljic PET CT dr Stanimirovic PET CT - dr Veris - Smiljic