
Odbrana supspecijalističkog rada
Prof. dr sc. med. Joachim Meyer, dugogodišnji šef kardiorespiratorne jedinice intenzivne njege Univerzitetske bolnice u Heidelbergu, profesor na Univerzitetu u Heidelbergu i direktor Gradskog kliničkog centra u Minhenu još od 2007. godine redovno dolazi u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske gdje predaje i obučava naše ljekare s ciljem da pruži dodatnu podršku razvoju intenzivne terapije u Srpskoj. Osim toga, profesor Meyer je i predavač na Medicinskom fakultetu u Banjaluci kao mentor za supspecijalizaciju iz oblasti intenzivne terapije.
U periodu od 25. do 29.09.2016. godine profesor Mayer će održati kurs iz ultrazvučne dijagnostike za ljekare intenzivne njege, predavanja na temu uticaja mehaničke ventilacije na kardiovaskularne funkcije te praktičnu obuku iz oblasti bronhoskopije kod kritično oboljelih pacijenata.
Saradnja sa profesorom Meyerom počela je davne 2005. godine, tokom sedmomjesečne edukacije tada mladog ljekara a sada profesora Peđe Kovačevića iz oblasti liječenja kritično oboljelih pacijenata u Heildelbergu. Još jedan veliki uspjeh koji je rezultat ove saradnje jeste činjenica da je dana 27.9.2016. godine prof. Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane odbranio supspecijalistički rad na temu „Serumske vrijednosti azot monoksida kao prediktor preživljavanja kod oboljelih od akutnog respiratornog distres sindroma“ i time postao prvi pulmolog intenzivnista u Bosni i Hercegovini a i šire. Upravo je prof. Meyer bio mentor na supspecijalizaciji, a prof. dr Mirko Stanetić, specijalista za bolesti pluća i redovan profesor Univerziteta u Banjaluci, bio je komentor. Pored svesrdne pomoći prof. Meyer-a članovi komisije u odbrani supspecijalističkog rada bili su i profesori – intenzivisti iz Mejo Klinike (Mayo Clinik), profesor Ognjen Gajić i profesor Emir Festić koji su u proteklih desetak godina nesebično pomagali razvoj nehirurške intenzivne njege u našoj kući kroz mnogobrojne aktivnosti, od kontinuiranih edukacija (boravak prof. Kovačevića u Mayo Clinic u dva navrata), pa preko donacije opreme za neinvazivnu ventilaciju. Pored navedenih član komisije je bio i profesor Igor Antončić, prvi neurolog-intenzivista iz Hrvatske. Sama činjenica da su u odbrani prvog supspecijalističkog ispita iz intenzivne terapije u Republici Srpskoj učestvovali pomenuti profesori iz prestižnih svjestkih institucija (četiri države i dva kontinenta) daje posebnu specifičnu težinu svemu navedenom.
Planiramo i nadamo se da će nas uvaženi stručnjak profesor Meyer posjetiti slijedeće, 2018. godine i da će skupa sa nama učestvovati u svečanom otvaranju i puštanju u rad novog prostora Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane. Profesor Meyer je veliki prijatelj zdravstva Srpske, osoba koja je svih ovih godina davala podršku razvoju intenzivne medicine, odnosno liječenju kritično oboljelih pacijenata.

Prof. Kovačević – supspecijalistički rad

2007. godina – 4. posjeta prof. Kovačevića Hajdelbergu

2016. godina – Prof. Meyer i prof. Kovačević