Retina Day 1Povodom Svjetskog dana vida 13. oktobra u Plavoj Sali Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske održao se stručni skup Retina day – prevencija slabovidosti uzrokovane retinalnim vaskularnim oboljenjima. 

Opšti slogan pod kojim se ove godine obilježio Svjetski dan vida glasi: „Zajedno smo jači“, stoga su se na ovom stručnom skupu, kojeg su zajednički organizovali Udruženje oftalmologa Republike Srpske i Klinika za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, okupile sve institucije, organizacije i pojedinci koji mogu pomoći u prevenciji sljepila i očuvanju vida.

Stručnom skupu „Retina day“ prisustvovali su predstavnici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Medicinskog fakulteta Banja Luka, Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, brojni oftalmolozi, te predstavnici Udruženja pacijenata oboljelih od retinalnih vaskularnih oboljenja.

Pred početak ovog skupa ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske dr Dragan Bogdanić upozorio je da je u Republici Srpskoj u progresiji dijabetička retinopatija, te da je sve više oboljelih od dijebetesa koji kao komplikaciju imaju i oboljenje oka. On je takođe istakao da zdravstveni sistem RS pruža adekvatnu zdravstvenu zaštitu i pomaže u liječenju ovih pacijenata imajući na raspolaganju edukovan kadar i kvalitetnu opremu.

Retina Day 3Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske prof. dr Mirko Stanetić istakao je da Klinika za očne bolesti UKC RS ostvaruje impresivne rezultate, te da je veliki broj pacijenata koji se liječe u ovoj klinici. Prof. dr Stanetić je poručio da postignuti rezultati predstavljaju još veći izazov i dodatnu obavezu i da je namjera da se u što skorijem roku Klinika preseli u potpuno renoviranu etažu Centralnog medicinskog bloka. Takođe, naglasio je da je plan da se intenzivno nastavi sa procedurama ovladavanja svim neophodnim vještinama u zbrinjavanju ovih pacijenata kako bi Klinika za očne bolesti postala centar izvrsnosti za sve ostale zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj.

Načelnik Klinike za očne bolesti UKC RS i predsjednik Udruženja oftalmologa RS prof. dr Milka Mavija ukazala je da se čak 80 odsto oftalmoloških oboljenja može izliječiti. U takva oboljenja spadaju katarakta, glaukom, dijabetička retinopatija, senilna degeneracija makule itd, s tim da ih je na vrijeme potrebno prepoznati i liječiti na adekvatan način. Prof. dr  Mavija je navela da Republika Srpska nema tačne podatke o broju slijepih i slabovidih lica, te najavila da je jedan od ciljeva ovog skupa izrada Centralnog nacionalnog registra.

Predsjednik Udruženja pacijenata oboljelih od retinalnih vaskularnih oboljenja Rajko Srdić istakao je važnost prevencije i iskazao zadovoljstvo kvalitetom pružanja zdravstvenih usluga u RS, jer bi u suprotnom ovi pacijenti bili stoodstotni invalidi. On je istako da ovi pacijenti ne moraju više ovaj tip zdravstvenih usluga tražiti u inostranstvu, već da imaju priliku da ih dobiju u domaćim zdravstvenim ustanovama.

Tokom skupa održala se promocija dijagnostičkih i terapijskih vodiča u liječenju retinalnih vaskularnih bolesti, date su opšte preporuke za liječenje, dijagnostiku, praćenje i finansiranje ovih oboljenja, kako kod nas, tako i u zemljama Centralne i Istočne Evrope, te je najavljeno pokretanje Centralnog registra pacijenata koji su na hroničnoj anti VEGF terapiji.

Retina Day 2

Retina Day 5

 Retina Day 4