1Dana 24. 11. 2016. godine, u sali za sastanke uprave Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, održana je peta redovna sjednica Savjetodavnog vijeća.Sjednici su prisustvovali predsjednik Savjetodavnog vijeća prof. dr sc. med. Slobodan Janković, zamjenik predsjednika Savjetodavnog vijeća prim. dr med. Željko Rodić i članovi: prim. dr Georgina Jotanović, prim. dr Aco Hotić , prof. dr sc. med. Milan Arbutina, prim. dr med Miloš Bajić, prof. dr sc. med. Rade Vilendečić, prof. dr sc. med. Ilija Zubović, prof.dr sc.med.Nikola Laganin, prof.dr sc. med. Dimitrije Trišić, kao i generalni direktor UKC RS prof. dr sc. med. Mirko Stanetić, zamjenik generalnog direktora Dušan Majkić, dipl. pravnik, pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove prof. dr Zvezdana Rajkovača, pomoćnik generalnog direktora za nemedicinske poslove Miodrag Ilić, dipl. pravnik, dr Novak Vasić, savjetnik generalnog direktora, šef Službe za  ekonomsko-finansijske poslove Bojana Ajder, dipl. ecc. I Nada Jokanović, dipl ecc., šef Odjeljenja za kabinetske poslove i poslove informisanja.

Sastanak je počeo odavanjem počasti minutom šutnje uvaženom kolegi prof. dr sc. med. Dušanu Pantiću, članu Savjetodavnog vijeća.

3Usvojen je zapisnik sa četvrte redovne sjednice Savjetodavnog vijeća UKC Republike Srpske održane 20.04.2016. godine, nakon čega  je krenulo izlaganje u skladu sa usvojenim dnevnim redom.

Šef Službe za ekonomsko-finansijske poslove dipl. ekonomista Bojana Ajder je koncizno prezentovala informacije o ostvarenim rezultatima poslovanja UKC RS po modelima za prvih devet mjeseci tekuće godine, upoređujući ih sa rezultatima za isti period prošle godine. Tokom prvih devet mjeseci hospitalizovano je 53.582 pacijenta pri čemu je prosječno trajanje hospitalizacije iznosilo pet dana, što predstavlja povećanje broja hospitalizovanih pacijenata od 3 odsto u odnosi na isti period prošle godine. Tokom prvih devet mjeseci pruženo je 804.839 usluga za ambulantne pacijente što predstavlja povećanje broja pruženih usluga od 10 odsto , odnosno u finansijskom smislu od 15 odsto u odnosi na isti period prošle godine. Ukupan bruto rezultat poslovanja UKC RS je za 8 odsto veći u odnosu na isti period prethodne godine.

4Generalni direktor UKC RS prof. dr sc. med. Mirko Stanetić je prisutnima predočio informacije o  toku rekonstrukcije CMB-a i izgradnji Sjevernog krila UKC RS i pri tom naglasio da se, zahvaljujući podršci Vlade Republike Srpske,  sredstva za rekonstrukciju i izgradnju ne izdvajaju iz redovnog poslovanja UKC RS. Jedan od prioriteta je stavljanje 3200 m3 prostora u Južnom krilu u funkciju i očekuje se da ćemo do kraja ove godine imati završenu finansijsku konstrukciju. Aktivno se radi na iznalaženju modaliteta da se I sprat Južnog krila stavi u funkciju.  Radovi na rekonstrukciji CMB-a i izgradnji Sjevernog krila teku u skladu sa planiranom dinamikom, donji spratovi CMB-a su u potpunosti završeni i u toku je opremanje bolesničkih soba, dok je Sjeverno krilo stavljeno pod krov. Nakon završetka instaliranja opreme za bolesnike koja je u potpunosti nova i savremena i uključuje i nove bolničke krevete, klinike i službe sa IV i V i VI sprata će se preseliti u završene etaže i pristupiće se rekonstrukciji preostalih spratova. CMB će, u skladu sa projektovanjem, imati sedam spratova  (iskoristiće se i tehnička etaža) na raspolaganju za smještaj pacijenata u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama, pošto će se tehnička oprema izmjestiti na krov. U toku su predmjeri i predračuni za unutrašnje opremanje Sjevernog krila tokom zimskih mjeseci.Planirano je da se radovi na rekonstrukciji CMB-a i izgradnji Sjevernog krila završe do sredine 2018. godine i do sada, bez obzira na nepredviđene situacije koje se uvijek dešavaju tokom rekonstrukcije i izgradnje (primjera radi, poplavljeno atomsko sklonište u koje se nije ulazilo godinama), taj datum nikad nije bio upitan. Takođe, u cilju kompletiranja rekonstrukcije UKC RS potrebno je rekonstruisati i tehničko-ekonomski blok u kojem se između ostalog nalazi i kotlovnica, u kojoj su neki kotlovi još iz 1978. godine.  Tokom diskusije o ovoj stavci postavilo se i pitanje parkinga i izgradnje Psihijatrije. Bez obzira na rekonstrukciju i izgradnju UKC RS ukoliko se ne izgradi parking, funkcionisanje cijelog sistema se može dovesti u pitanje. Takođe, rekonstrukcija i izgradnja UKC RS bez rješavanja statusa Psihijatrije takođe ne može biti kompletirana. UKC RS aktivno radi na rješavanju tih pitanja, pri čemu je generalni stav da se mora napraviti novi parking koji će se naplaćivati te da se mora izgraditi nova Psihijatrija. Razgovaralo se i o završetku formalno pravnih procedura koje se odnose na utvrđivanje prava vlasništva nad zemljištem na kojem je Hirurgija i Klinika za psihijatriju,  nastojanju UKC RS da se izmjeni regulacioni plan i ostalim relevantim stavkama koje se tiču izgradnje objekta za Kliniku za psihijatriju i izgradnje novog parkinga.

Tokom izlaganja o budućoj organizaciji rada u UKC RS  generalni direktor se ukratko osvrnuo na korake koje su se do sada poduzeli po tom pitanju od kojih je jedan od krucijalnih donošenje novog Statuta i Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u UKC Republike Srpske. Brojčano gledajući, UKC RS nema viška radnika zato što je trenutno zaposleno 2615 radnika dok je sistematizacijom predvišeno 2629 radnih mjesta. Odnos osoblja koje direktno radi sa pacijentima i osoblja koje ne radi direktno sa pacijentima je 82 naprema 18 odsto. Uzevši u obzir da je u osoblje koje radi sa pacijentima uključen i dio administrativnog i logističkog osoblja koje direktno radi sa pacijentima, teži se ka odnosu od 90 naprema 10 odsto, koji će se vremenom postići. Cilj nove organizacije rada nije smanjivanje broja zaposlenih nego povećanje nivoa njihove efikasnosti i direktno povećanje kvaliteta usluga koje se pružaju pacijentima. Radi se na strategijskom restrukturiranju UKC RS, koje će putem nove organizacije rada koje podrazumijeva i uvezivanje sada razdvojenih službi (npr. pravne, ekonomske) i medicinskih organizacionih jedinica  po srodnosti oboljenja koje liječe (neurologija-neurohirurgija, pulmologija-torakalna hirurgija, gastroenterologija – hirurgija,….) voditi ka moderno organizovanom i efikasnom UKC RS. Paralelno se radi na podmlađivanju kadra, primaju se najbolji studenti i stalno se radi na kontinuiranoj medicinskoj edukaciji. Radi se na proširenju komercijalnih (koje ne pokriva Fond) usluga koje UKC RS pruža i daje prilika najboljim ljekarima koje pacijenti traže da dodatno, u slobodno vrijeme, rade i zarade u UKC RS. Istovremeno se nastoji prenijeti iskustvo iz drugih razvijenih zemalja po pitanju organizacije zdravstvene ustanove, tako da smo u stalnim kontaktima sa menadžerima poznatih svjetskih bolnica, sa kojima razmjenjujemo ideje i sugestije koje se odnose na reorganizaciju rada u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj kroz koju „godišnje prođu dvije Republike Srpske.“

2U razgovoru o tekućem finansijskom stanju, isplati ličnih dohodaka, obaveza prema radnicima i društvu, zaduženju i načinu servisiranja dugova UKC RS obrazloženo je da se plate isplaćuju na vrijeme, da otpremine kasne ali da se isplaćuju te da se ne preskaču obaveze koje UKC RS ima. Ukoliko bi se isplaćivala bruto plate od ukupno 7 mil. KM koje se dobijaju od Fonda oko 5.5 miliona bi otišlo na isplatu plata. U slučaju da se mora birati između isplate bruto plata i nabavljanja lijekova i materijala za liječenje pacijenata, ljudski je i moralno odlučiti se u korist pacijenata a raditi, kao što se i radi, na reprogramu obaveza. UKC RS je učestvovao sa 39.7 odsto u bolničkom sektoru, ali nije dobio, iz raznih razloga, isti procenat budžeta. Generalno gledajući, poslovanje UKC RS je bolje za oko 3 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine, pri čemu se spektar usluga koje pruža konstantno širi.Dogovoreno je da se za slijedeću sjednicu Savjetodavnog vijeća pripremi ažurirana informacija o terapijskim i dijagnostičkim procedurama koje se ne rade u UKC RS i zbog kojih se pacijenti šalju u druge centre, kako bi se UKC RS tačno pozicionirao u odnosu na okruženje.

5Tokom žive i dinamične diskusije prim. dr med Miloš Bajić je spomenuo svima dobro poznatu činjenicu da „nema države koja ima toliko para koliko zdravstvo može da potroši“ i primijetio da ima dosta ljekara u parlamentu, institucijama, politici koji dobro poznaju stanje u zdravstvu te da je neohodno razgovarati sa njima i tražiti kako da se sistemski riješi problematika s kojoj se susreću svi učesnici zdravstvenog sistema. Nakon kraće razmjene mišljenja o ukupnoj finansijskoj situaciji u zdravstvenom sistemu Srpske, u sklopu kojeg je i UKC RS, članovi Savjetodavnog vijeća su jednoglasno donijeli zaključak da se animiraju sve relevantne institucije (Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo finansija, Fond zdravstvenog osiguranja, Vlada Republike Srpske) s ciljem da se preduzmu sve neophodne mjere koje će dovesti popravljanja finansijske situacije u zdravstvenom sistemu Srpske, čiji je UKC RS dio. Takođe, predloženo je da se kontaktiraju ljekari koji rade u institucijama Vlade kako bi iskoristili svoj uticaj i doprinjeli poboljšanju situacije u zdravstvu.