Klinika za očne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i Udruženje oftalmologa RS su u periodu od 12. do 18. marta obilježili Svjetsku nedjelju borbe protiv glaukoma i na taj način podigli svijest građana o ovom veoma čestom oftalmološkom oboljenju. Građani su 14. marta 2017. godine u periodu od 08:00 do 14:00 časova u holu Poliklinike UKC RS (lokacija Paprikovac – Južno krilo), mogli besplatno da obave preglede koji se primjenjuju kod skrininga na glaukomsko oboljenje, a podrazumijevaju mjerenje očnog pritiska, pregled prednjeg segmenta oka, pregled očnog dna kao i anketiranje.
Na skriningu za glaukom ukupno je pregledan 271 pacijent (128 muškaraca i 143 žene). Od ukupnog broja pregledanih, dijagnoza glaukoma je isključena kod 222 pacijenta, dok je sumnja na ovo oboljenje uočena kod 26 pacijenata. Oni će u narednom periodu biti upućeni na dalju dijagnostičku obradu kroz Kabinet za glaukom kako bi se mogla potvrditi, odnosno isključiti pomenuta dijagnoza. Na osnovu izmjerenog intraokularnog pritiska i nalaza na očnom živcu, sa sigurnošću se može reći da je kod 2 pacijenta dijagnostikovan glaukom i da je započeto njihovo liječenje.
Podsjećamo da je glaukom naziv za grupu bolesti, bolje reći simptoma, koji dovode do oštećenja očnog živca i, na globalnom nivou, vodeći je uzrok ireverzibilnog sljepila. Javlja se u nekoliko različitih oblika i brojni faktori mogu uticati na njegovu pojavu. Neki od faktora rizika za nastanak glaukoma su visoka kratkovidnost, visoka dalekovidnost, pozitivno porodično nasljeđe, životna dob iznad 40 godina, trauma, šećerna bolest, upalna stanja. Vodeći i najsnažniji faktor rizika je povišen intraokularni pritisak. On je ujedno i jedini faktor na koji se može djelovati u liječenju glaukoma. Glaukomsko oboljenje je često oskudne ili potpuno odsutne simptomatologije sve do uznapredovalog stadijuma ili potpunog sljepila. Zbog toga se i naziva „tihi kradljivac vida“.
Glaukom ne može da se izliječi, ali zato može da se kontroliše. Izuzetno je važno da se ova bolest rano dijagnostikuje, zato što su u takvom slučaju velike šanse da se vid sačuva. To je i osnovni razlog zbog kojeg se svake godine, tokom Svjetske nedjelje borbe protiv glaukoma, obavlja besplatan skrining na glaukom za građane.
Napominjemo da se svim osobama starijim od 20 godina preporučuje da jednom u 3 do 5 godina obave pregled kod specijalista oftalmologa i izmjere očni pritisak, dok se osobama starijim od 40 godina, koje imaju bilo koji od rizičnih faktora, preporučuje mjerenje očnog pritiska jednom godišnje.
I ove godine očekujemo da će rezultati skrininga na glaukom značajno uticati na prevenciju sljepila u našem društvu.