U petak, 31. marta 2017. godine u konferencijskoj sali Vlade Republike Srpske održao se XVIII stručni sastanak sa međunarodnim učešćem na temu Minimalno invazivni pristup u rješavanju patologije debelog crijeva. Sastanak je organizovan od strane Udruženja hirurga Republike Srpske i Udruženja gastroenterologa Republike Srpske pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.
U sklopu stručnog sastanka u četvrtak, 30. marta 2017. godine u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske održao se hands-on trening tokom kojeg je uvaženi stručnjak, ekspert za laparaskopsku hirurgiju prof. dr sc. med. Marko Zelić iz KBC Rijeka skupa sa timom UKC RS na čelu sa mr sc. med. Ozrenom Kordićem, načelnikom Službe operacionih sala sa sterilizacijom, izveo laporaskopsku operaciju debelog crijeva.
Ove godine gostujući predavači bili su stručnjaci iz Zavoda za fiziologiju, imunologiju i patofiziologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Rijeci i KBC Rijeka. Stručnom skupu prisustvovali su brojni stručnjaci iz oblasti hirurgije, gastroenterologije, imunologije, patologije, onkologije i ljekara drugih specijalnosti iz Republike Srpske, Federacije BiH, Republike Hrvatske i regiona.
Tokom stručnog sastanka razmijenile su se najnovije informacije i iskustava koji se odnose na dijagnostiku i minimalno invazivni pristup liječenju patologije debelog crijeva, prezentovali su se petogodišnji rezultati interventne endoskopije debelog crijeva UKC RS te rezultati laparoskopske hirurgije debelog crijeva u Bosni i Hercegovini (Mostar, Sarajevo, Travnik, Tuzla, Banja Luka).
Svrha sastanka bila je donošenje zajedničkih stavova o modalitetima dijagnostikovanja i liječenja ove bolesti minimalno invazivnim putem, što predstavlja svjetski trend, usvojen u svim većim centrima širom svijeta, uključujući i centre u BiH od kojeg najveću dobrobit imaju pacijenti (trpe manju postoperativnu bol, brže se oporavljaju, kraće borave u bolnici…).
Zaključci sa ovog sastanka će se, u vidu preporuka, poslati svim bolnicama i kliničkim centrima u Republici Srpskoj kako bi se postigla jedinstvenost u liječenju i sinhronizovanost u upućivanju pacijenata u specijalizovane centre u kojima je moguće bolesnike liječiti na ovakav način.