U Kliniku za opštu i abdominalnu hirurgiju, 27.10.2017. godine, isporučen je i pušten u rad jedan od najsavremeninih uređaja za fuziju tkiva i krvnih sudova. Prvi takav uređaj nabavljen je za kliniku 2012. godine i postao je jedan od nezamjenjivih uređaja kod najkomplikovanijih operacija u digestivnoj hirurgiji.
Njime se u specifičnim prostorima abdomena (mala karlica i subdijafrgmalni prostori) omogućava disekcija i skeletiranje bez ručnog podvezivanja što je je od presudne važnosti za bezbjedno izvođenje operatvnih procedura: subtotalne i totalne gastrektomije,niske i ultraniske resekcije rektuma. Nezamjenljiv je kod svih vrsta resekcija i disekcija u digestivnoj hirurgiji, obezbjeđuje sigurnost, smanjuje potrošnju hirurških ligatura i skaraćuje vrijeme trajanja operativnog zahvata. Ovo je jedan od prvih uređaja najnovije generacije koji je isporučen u BiH.
Valleylab ™ FT10 jekombinovani elektrohirurški generator koji uključuje monopolarnu i bipolarnu resekciju, bipolarnu koagulaciju, kao i fuzijukrvnih sudova, LigaSure ™ tehnologijom u jednoj elektrohirurškoj platformi. Ovaj sistem uključuje poboljšanu elektroničku opremu (hardver i softver) sa bržom obradom podataka (čak 434.000 x/sec.) o vrijednosti otpora tkiva u srazmjeru sa dijametrom krvnog suda, te osigurava dosljednu kontrolu energije da bi svi krvni sudovi u rasponu dijametra 0 – 7mm (uključujući 7mm) bili sigurnije i brže ligirani. U poređenju sa konvencionalne tehnike, ovaj prilagodljiv i elektrohirurški sistem omogućuje rad bez klasičnoghirurškog pribora na anatomskim strukturama gdje to ranije nije bio slučaj. Takođe, uređaj za fuziju krvnih sudova omogućava resekciju bez koagulacije, što isključuje efekat “kuhanja” krvi i sprečava formiranje proksimalnog tromba. Tehnologija LigaSure™, na bazi fuzije elastičnih i kolagenih vlakana kao strukturnih elemenata zida krvnog suda, osigurava zaptivanje krvnih sudova, što ligaturu čini neuporedivo sigurnijom u poređenju sa klasičnim tehnikama. Klasične tehnike podrazumijevaju osim dodatnog pribora, i dodatno vrijeme za razmjenu instrumenata, dok moderna elektrohirurška platforma sa setom multifunkcionalnih instrumenata višestruko redukuje potrebu za dodatnim medicinskim hirurškim sredstvima (konac, klipap likator, disektor, pinceta, skalpel, makaze, kauter itd.) što skraćuje vrijeme provedeno u operacionoj sali i postoperativni oporavak pacijanta. Set instrumenata pokriva laparoskopske i otvorene procedure.
To je drugi veliki iskorak koju je Klinika za opštu i abdominalnu hirurgiju UKC RS napravila poslednjih mjeseci. Pored donacije posteljine za kliniku, nabavke ligašura, završena je procedura za nabavku dva monitora i dva pulsna oksimetra što su preduslovi formiranja poluintenzivne njege u ovoj klinici, čije se puštanje u rad očekuje u skorijem periodu.