U organizaciji Klinike za očne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Republike Srpske i Udruženja oftalmologa Republike Srpske, 28. i 29. oktobra 2017., u prostorijama ove klinike održana je druga škola ultrazvuka.
Ultrazvuk u oftalmologiji je važna dodatna dijagnostička metoda u kliničkoj procjeni različitih oboljenja oka i orbite. Razumijevajući indikacije ultrazvuka i odgovarajuće tehnike ispitivanja, može se prikupiti velika količina informacija, a što nije moguće samo kliničkim pregledom. Škola ultrazvuka u oftalmologiji je u Republici Srpskoj prvi put održana oktobra 2014. godine.
Kako prvi, tako i drugi put, pod „dirigentskom palicom“ moderatora prof. dr sc. med. Milke Mavija i „prvih violina“ oftalmološkog ultrazvuka u regionu, prof. dr sc. med. Ivana Stefanovića, prim. dr Smiljke Đurić i mr dr sc. med. Bojane Dačić – Krnjaja, polaznici su upoznati sa principima, tehnikama i indikacijama za ultrazvučni pregled, kao i sa opštim razumijevanjem ultrazvučnih odlika raznih okularnih patologija.Školu je pohađalo tridest i tri polaznika iz gradova diljem Republike Srpske (Banja Luka, Prijedor, Doboj, Gradiška, Modriča, Istočno Sarajevo, Foča), oftalmologa i specijalizanata oftalmologije. Predavanja, prikazi ranije ostvarenih rezultata istraživanja primjenom oftalmološkog ultrazvuka kao i pregledi pacijenata, ostvareni su u okviru 14 radnih sati, raspoređenih u dva dana.
Zahvaljujući tehničkoj podršci Službe tehničkih djelatnosti UKC RS, polaznici su bili u mogućnosti da na velikom monitoru prate izvođenje pregleda i analizu uočenih patoloških promijena. Ultrazvučni B-scan je vršen pomoću aparata Tomey, 10 MHz sondom.Pregledano je dvadest i pet pacijenata sa okularnom i orbitalnom patologijom, čime je ostvaren benefit kako za pacijente, tako i za polaznike škole. Ablacija retine, hemoftalmus, intrabulbarni tumor, orbitopatija kod oboljenja štitaste zlijezde, kontuzovano oko, dijabetička retinopatija i makulopatija, samo su neka od stanja koja su bila prisutna kod pacijenata pozvanih na pregled.
Primjenom savremene optičke biometrije aparatom IOLMaster koji posjeduje Klinika za očne bolesti, zadnjih tri godine se kod oko 81% pacijenata vrši dobijanje proračuna jačine vještačkog intraokularnog sočiva, neophodnog podatka prilikom operacije katarakte. Kod preostalog procenta pacijenata, ova metoda je zbog raznih razloga nemoćna tako da je ultrazvučna A-scan biometrija i dalje metoda izbora za dobijanje ovog neophodnog podatka.Iako je poznato da je A-scan biometrija metoda uveliko zavisna o vještini ispitivača, kroz predavanja i praktični rad za vrijeme trajanja škole usvojene su smjernice kako da biometrijska mjerenja budu što preciznija.Zahvaljujući školi ultrazvuka, oftalmolozi sa prethodno prisutnim iskustvom u dijagnostici su stekli dodatnu sigurnost u ispravnost svoga rada, a početnici su dobili neophodnu i izvrsnu osnovu za početke ultrazvučne oftalmološke prakse.Značaj ove edukacije je prepoznat i od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske te je Škola ultrazvuka u oftalmologiji akreditovana i bodovana sa 6 bodova za polaznike.
Svoj doprinos ovoj edukaciji dale su i kompanije „Inspire HL“ i „Unimed Pharma“.