U Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske održana je konferencija za medije povodom “Movembera” odnosno obilježavanja mjeseca novembra kao mjeseca borbe protiv karcinoma testisa i karcinoma prostate u cilju podizanja svijesti o ovim oboljenjima.

Karcinom testisa najčešće se javlja kod muškaraca starosti između 20. i 40. godine, a od karcinoma prostate, jednog od najčešćih karcinoma u muškoj populaciji oboljeva starija populacija, starija od 65 godina, a u svijetu, kao i na našim prostorima bilježi se sve veći broj oboljelih.

Dr Slobodan Hajder, specijalista urolog i pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove UKC RS ukazao je na to da tumor testisa ima veliki uticaj na muško reproduktivno zdravlje s obzirom na to da su kod oboljelih nakon operativnog zahvata često potrebne i radioterapija i hemioterapija koje ugrožavaju reproduktivne mogućnosti.

“Apelovao bih na pacijente i kolege da o tome razmišljamo prije operacije i početka onkološkog tretmana, da se izvrši zamrzavanje sperme, ali i da se razmišlja o estetskim momentima koji su pacijentima bitni, jer se ugradnja implantata može izvršiti tokom operacije odstranjivanja testisa”, istakao je dr Hajder. On je ukazao na to da je neophodno da se muškarci u slučaju simptoma kao što su bolne kvržice ili otok testisa, bolovi u donjem dijelu stomaka i leđa, jave urologu.

Stručnjaci su naglasili da se tumor testisa može uspješno liječiti, a način liječenja zavisi od stadijuma i vrste tumora. Slučajevi karcinoma testisa mnogo su češći nego prije 20 godina i svakog mjeseca se bilježi između pet i deset novih pacijenata sa različitim stadijumom karcinoma.

“U evropskim zemljama primjetan je drastičan porast broja oboljelih u odnosu na prije 40 godina, a kao razlozi za to navode se konzumiranje aditiva u ishrani, hrane koja je u plastici, te namirnica životinjskog porijekla”, kazala je dr Radmila Rašeta, specijalista onkolog iz Klinike za onkologiju UKC RS. Govoreći o karcinomu prostate ona je istakla da su simptomi ove bolesti poremećaji mokrenja, bolovi u kostima, a da bolest najčešće pogađa muškarce u dobi od 70 do 75 godina.

Pacijent Aleksandar Jovanović smatra da oboljeli treba da govore o tumoru testisa, navodeći da ga poznanici često pitaju zašto govori o tome kroz šta je prošao. “Ne mislim da je bolest sramota. Svi treba da čuju kako to izgleda i reaguju na vrijeme i odu kod urologa”, rekao je Jovanović. U njegovom slučaju bolest je otkrivena na vrijeme i nakon operacije brzo se vratio normalnom životu.

Filip Jakovljević iz udruženja “Superbrke” istakao je da i ove godine sakupljaju novac za “brkin fond”, te će prikupljenim sredstvima pomagati oboljelim. Od 1. novembra počeli su sa obilježavanjem “Movembra” odnosno prakse da tokom novembra muškarci puštaju bradu, a na kraju mjeseca brade briju i ostavljaju brkove kako bi reprezentovali karakter muškarca.

Akciju podizanja svijesti, ranog otkrivanja i samopregleda testisa podržali su i studenti Medicinskog fakulteta, organizujući predavanja studentima, srednjoškolcima i stanovništvu banjalučke regije.