Dr Peter Matton, rukovodilac Roche Diagnostics za podregiju jugoistok, zajedno sa Peterom Bratušekom, direktorom Roche Diagnostics za Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu i Duškom Dojčinovic, predstavnikom za prodaju u kompaniji Farmavita d.o.o. i drugim članovima tima Roche Diagnostics zaduženog za Sloveniju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, posjetio je Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.
Na samom početku svog predavanja, dr Matton je predstavio strukturu Roche Diagnostics koja podrazumijeva centralizovana rješenja za obavljanje pretraga, molekularnu dijagnostiku, dijagnostiku tkiva i brigu o dijabetesu i ponudio prisutnima priliku da steknu stvarni utisak o sektorima Roche Diagnostics, njihovim kapacitetima, tehnologiji, istraživanjima, otkrićima koji zajedno sa sektorima Roche Pharmaceuticals predstavljaju osnovu za implementaciju strategije ove kompanije, a to je personalizovano liječenje odnosno liječenje prilagođenu pacijentu. Naglasio je posvećenost kompanije podsticanju inovacija kroz investiranje milijardi u istraživanja i razvoj, što je čini jednim od najvećih investitora u svijetu. Osim toga, Roche je prepoznat kao najodrživija kompanija u sektoru zdravstvene zaštite dobivši devetu godinu zaredom priznanje Dow Jones Indeksa održivosti. Dr Matton je govorio i o organizaciji kompanije Roche sa regionalne perspektive, posebno o podregiji jugoistok koja pokriva Rusiju, Srednju i Istočnu Evropu, Bliski istok i supsaharsku Afriku.
Težište predavanja bila je dijagnostika, koja je, prema njegovm riječima, do sada, nažalost doživljavana kao „nevidljivi šampion“ s obzirom na to da je samo 2 odsto zdravstvenog budžeta bilo namijenjeno in vitro dijagnostici. Dr Matton je objasnio da je 60 odsto medicinskih odluka širom svijeta doneseno uz podršku rješenja in vitro diagnostike (IVD), poput rješenja industrijskog lidera u ovoj oblasti – Roche Diagnostics. Brojke govore same za sebe – svake godine u više od 150 zemalja 17 milijardi testova na razna oboljenja izvede se sa instrumentima Roche Diagnostics. Naš gost izrazio je težnju ove kompanije da bude partner u Bosni i Hercegovini te da zadrži fokus na dugoročnim ciljevima koji će donijeti dobrobit pacijentima i istovremeno biti isplativi.
Naglašeno je učinkovito testiranje koje podrazumijeva brže rezultate i kraće vrijeme izvođenja analiza u laboratorijama i bolnicama generalno, kao i medicinske vrijednosti do kojih se dolazi testovima za skrining, postavljanjem dijagnoze, predikcijom i monitoringom bolesti. Kada je riječ o skriningu, prezentovan je primjer HPV testa koji identifikuje žene koje spadaju u rizičnu grupu za obolijevanje od raka grlića materice. Što se dijagnoze tiče, dr Matton je naveo NT-proBNP biomarker koji predstavlja zlatni standard za rano otkrivanje zatajenja srca i optimizaciju terapije. Takođe, detaljno je opisana upotreba Roche-ovog visokosenzitivnog troponin T testa koji omogućava dijagnostikovanje srčanog udara unutar jednog časa, skraćuje boravak u urgentnom odjelu i doprinosi materijalnim uštedama. Pažnja je takođe posvećena stratifikaciji pacijenata uz pomoć HER 2 dodatne dijagnostike koja omogućava kliničarima da selektuju pacijente koji će bolje da odreaguju na ciljanu terapiju, kao i upotrebi CoaguCheck sistema pomoći kojih se vrši monitoring pacijenata na antikoagulantnoj terapiji kako u bolničkim tako i u kućnim uslovima.
Dr Matton je govorio o konsultantskim uslugama kompanije Roche koje podrazumijevaju tri nivoa konsaltinga – tehnički, procesni i strategijski konsalting. Cilj konsultantskih timova kompanije Roche je pružanje pomoći laboratorijama i bolnicama da u svom radu postanu efikasnije, da unaprijede produktivnost u smislu vremena neophodnog za laboratorijsku obradu, održivog rasta, te da poboljšaju kvalitet i sigurnost.
Posebna pažnja posvećena je personalizovanom zdravstvenom pristupu kompanije Roche, koji podrazumijeva ciljano liječenje ciljne grupe pacijenata primjenom dodatne dijagnostike. Prema njegovim riječima, razvoj medicine usmjeren je ka personalizovanom liječenju koje zahtijeva poznavanje brojnih parametara, tako da razvoj in vitro dijagnostike postaje imperativ za zdravstveni sistem koji želi da ide u korak s vremenom. U završnom dijelu predavanja Dr Matton izrazio je spremnost na osnaživanje saradnje sa UKC RS, kao i opredjeljenje da pruži podršku našem zdravstvenom sistemu.
Nakon predavanja, prof. dr sc. med. Zdenka Gojković, načelnik Klinike za onkologiju naglasila je značaj primjene biomarkera koji predstavljaju ciljanu onkološku terapiju posebno u pogledu HER 2 i BRAF mutacija, te izrazila nadu da će se održati novo predavanje na temu sekvenciranja genoma i tečne biopsije. Prof. dr sc. med. Gojković i doc. dr sc. med. Tamara Kovačević Preradović, načelnik Klinike za kardiologiju složile su se o važnosti buduće primjene GDF 15 biomarkera kod pacijenata sa atrijskom fibrilacijom kao i kod onkoloških pacijenata koji su takođe i na antikoagulantnoj terapiji.
Uzimajući u obzir da naša laboratorija obrađuje 2000-2500 uzoraka dnevno i obavlja 1 100 000 -1 200 000 testova na godišnjem nivou, Sanja Avram, magistar medicinske biohemije, načelnik Instituta za laboratorijsku dijagnostiku, postavila je pitanje u vezi sa najboljim načinom primjene automatizacije laboratorije u smislu poboljšanja kvaliteta usluge, vremena neophodnog za obradu testova, efikasnosti osoblja i dugoročnih materijalnih ušteda. Dr Matton savjetovao je da se počne odgovarajućim koracima koji bi doveli do automatizacije kompletne laboratorije, naglašavajući upotrebu rješenja koja bi pojednostavila operativne radnje, smanjila manuelni rad, povećala sigurnost pacijenata, te dovela do veće isplativosti i kompatibilnosti i smanjenja rizika.
Impresije sa predavanja prenesene su i v.d. generalnog direktora UKC RS prof. dr sc. med. Vladi Đajiću koji je našeg uvaženog gosta informisao o trenutnim aktivnostima naše ustanove i izrazio spremnost za produbljenje saradnje između kompanije Roche i UKC RS. Značajno je naglasiti kako je ovo prva posjeta našoj ustanovi tako visokopozicioniranog predstavnika kompanije iz oblasti dijagnostike.